PARTNER PORTALU
  • BGK

Nowe domy dla powodzian

  • PAP    28 listopada 2011 - 15:56
Nowe domy dla powodzian

Dziewięć rodzin, których domy zostały zniszczone w wyniku zeszłorocznych osuwisk i powodzi w gminie Bobowa, otrzymało w poniedziałek klucze do nowych domów zbudowanych w ramach pomocy rządowej dla powodzian.




Wojewoda małopolski Stanisław Kracik, który wręczył klucze, mówił, że święta Bożego Narodzenia poszkodowane rodziny spędzą już w nowych domach.

Podkreślił, że domy dla osób poszkodowanych w czasie ubiegłorocznej powodzi zostały odbudowane ze środków publicznych, czyli pieniędzy wszystkich Polaków, są więc symbolem solidarności międzyludzkiej w obliczu nieszczęścia.

Czytaj też: 2 mld 75 mln dla powodzian

W zeszłym roku w gminie Bobowa (powiat gorlicki) w wyniku działania osuwisk zniszczonych zostało dziesięć domów: osiem w miejscowości Bobowa oraz po jednym w Sędziszowej i Wilczyskach. Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Gorlicach wydał decyzję o nakazie ich rozbiórki, a gmina wystąpiła z wnioskiem do wojewody małopolskiego o środki na odbudowę tych budynków. Ostatecznie do odbudowy zakwalifikowano dziewięć budynków.

Nowe domy mają powierzchnię od 42 do 100 metrów kwadratowych. Osiem budynków zostało zbudowanych przez gminę w zamian za zniszczone nieruchomości, a jeden jako mieszkanie komunalne, wynajęte poszkodowanym. Stanęły one na działkach gminnych w Siedliskach i Wilczyskach.

Łącznie budowa dziewięciu domów wraz z infrastrukturą (sieć wodociągowa, kanalizacyjna, gazowa, energetyczna oraz drogi dojazdowe) kosztowała ponad 4,3 mln zł, w tym dotacja z budżetu państwa wyniosła ok. 3,7 mln złotych, reszta to wkład własny gminy.

W Małopolsce, przy udziale rządowej pomocy, trwa odbudowa domów zniszczonych w wyniku ubiegłorocznej powodzi i osuwisk. W sumie odbudowanych zostanie ponad 300 domów.

Odbudowa prowadzona jest w trzech trybach: gmina buduje domy, które są potem przekazywane poszkodowanym w zamian za nieruchomość, na której stał zniszczony dom; zasiłki otrzymują bezpośrednio poszkodowani w trybie pomocy społecznej lub gmina buduje budynki komunalne.

W zeszłym roku w Kłodnem powstało osiedle domów jednorodzinnych dla rodzin, które straciły swoje mieszkania w wyniku osuwisk. W ramach programu został wybudowany również dom jednorodzinny w Tymbarku.

Nowe domy dla poszkodowanych przez zeszłoroczną powódź powstaną również w: Biskupicach, Gródku nad Dunajcem, Kamionce Wielkiej, Kocmyrzowie-Luborzycy, Lanckoronie, Łapanowie, Łącku, Makowie Podhalańskim, Niepołomicach i Zembrzycach.

Część gmin zdecydowała się na zakup mieszkań dla powodzian. Do tej pory wojewoda podpisał umowy na zakup mieszkań w: Makowie Podhalańskim, Pleśnej, Wieliczce, Zembrzycach, Limanowej, Lanckoronie, Gródku nad Dunajcem, Kocmyrzowie-Luborzycy, Łapanowie i Trzcianie.

147 rodzin zdecydowało się na budowę własnego domu, 50 rodzin zakupi dom bądź mieszkanie.

Mieszkania komunalne dla powodzian są budowane w Bieczu, Biskupicach, Bobowej, Gródku nad Dunajcem oraz Pcimiu. Niektóre gminy zdecydowały się na zakup mieszkań komunalnych. Z tej możliwości skorzystały: Piwniczna Zdrój, Skawina oraz Tuchów i Wieliczka.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!






×
KOMENTARZE (2)

  • nadorobku, 2011-11-29 08:05:58

    Obolała natura...
  • Obein, 2011-11-28 21:35:39

    Opowieść bedzie snuta-! .Jutro będzie lepsze.Ztego co wiem dzisiaj załatwiono tylko jeden domek. Mamy nadzieję na jeszcze lepsze jutro!!-