PARTNER PORTALU
  • BGK

Nowe gazociągi w siedmiu świętokrzyskich gminach

  • PAP/EM    3 kwietnia 2017 - 17:10
Nowe gazociągi w siedmiu świętokrzyskich gminach
Obecnie w woj. świętokrzyskim do sieci dystrybucyjnej PSG jest podłączonych 160 tys. odbiorców (fot. pixabay)

Budowę gazociągów w siedmiu gminach woj. świętokrzyskiego planuje Polska Spółka Gazownictwa (PSG).
• PSG podpisała w sprawie budowy nowych gazociągów listy intencyjne z przedstawicielami samorządów – poinformowano podczas konferencji prasowej w Kielcach.

• Wśród miejscowości, które będą podłączone do sieci znajduje się: Osiek, Miedziana Góra, Wąchock, Kielce (Osiedle Zalesie), Jędrzejów, Mirzec i Nowa Słupia.

• PSG chce w najbliższych trzech latach zainwestować prawie 261 mln zł w województwo świętokrzyskie.

Jak podali przedstawiciele PSG, obecnie gazyfikacją nie jest objętych 40 ze 102 gmin województwa świętokrzyskiego. "Można powiedzieć, że region jest zgazyfikowany w ok. 50 procentach" - ocenił dyrektor Oddziału Zakładu Gazowniczego w Kielcach Radosław Słoniewski.

W poniedziałek przedstawiciele spółki podpisali listy intencyjne dotyczące rozbudowy sieci gazowej z władzami gmin: Osiek, Miedziana Góra (drugi w tym roku) i Wąchock. Od początku roku podobne listy podpisano także z władzami Kielc (Osiedle Zalesie), Jędrzejowa, gmin Mirzec i Nowa Słupia.

Słoniewski zaznaczył, że samorządy najlepiej umieją określić, gdzie gaz jest potrzebny - o dostęp do tego paliwa pytają bowiem przyszli inwestorzy czy mieszkańcy. "Zbieramy ankiety (określające chęć potencjalnych odbiorców do przyłączenia do sieci ) i rozpoczną się analizy dotyczące możliwości gazyfikacji" - ocenił.

Dyrektor zastrzegł, że w ciągu kilku miesięcy będzie wiadomo, czy dany odcinek zostanie zgazyfikowany. Jeżeli względy ekonomiczne nie pozwolą na położenie gazociągu, będzie rozważana możliwość gazyfikacji poprzez gaz skroplony LNG.

Obecnie w woj. świętokrzyskim do sieci dystrybucyjnej PSG jest podłączonych 160 tys. odbiorców. "Prowadzimy analizy i widzimy, że świadomość społeczeństwa rośnie i problem smogu, który wystąpił w tym roku, spowodował większe zainteresowanie społeczeństwa gazyfikacją" - zauważył Słoniewski.

"Chcemy w najbliższych trzech latach zainwestować prawie 261 mln zł w województwo świętokrzyskie, doprowadzić do zrealizowania już rozpoczętych inwestycji" - podkreślił przedstawiciel zarządu PSG Tomasz Blacharski.

Inwestycje dotyczą przebudowy gazociągów: Romanów-Lubienia (17,5 km) i Parszów-Bliżyn (10 km). W planach są także: przebudowa gazociągu Sandomierz-Ostrowiec Św. (61 km) oraz Lubienia-Parszów-Kielce i budowa odcinka Mójcza-Masłów (w sumie 64 km).

Polska Spółka Gazownictwa zarządza blisko 180 tys. km sieci gazowej i dostarcza gaz do niemal 7 mln odbiorców indywidualnych i zbiorowych. Spółka rocznie przesyła prawie 11 mld m sześc. gazu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.