PARTNER PORTALU
 • BGK

Nowe instalacje przetwarzania odpadów

 • PAP    27 maja 2013 - 13:27
Nowe instalacje przetwarzania odpadów

Cztery nowe Regionalne Instalacje Przetwarzania Odpadów Komunalnych uruchomiono na Dolnym Śląsku. W sumie w regionie jest ich już 40. W czerwcu tego roku ma zacząć działać kolejna
Dwie kompostownie do przetwarzania selektywnie zebranych odpadów zielonych i innych bioodpadów wybudowano w Lubkowie w gminie Warta Bolesławiecka i w Jędrzychowicach w gminie Zgorzelec.

W Krynicznie pod Środą Śląską powstała instalacja przystosowana do mechaniczno-biologicznego przetwarzania zmieszanych odpadów komunalnych, natomiast na południu regionu w Ścinawce Dolnej w gminie Radków uruchomiono składowisko oraz sortownię odpadów.

Jak powiedział członek zarządu województwa dolnośląskiego Włodzimierz Chlebosz nowe instalacje to efekt realizacji Wojewódzkiego Programu Gospodarki Odpadami dla Województwa Dolnośląskiego 2012.

„Mamy na Dolnym Śląsku więcej inwestycji prywatnych podmiotów w tej branży, dzięki czemu wszystko idzie zgodnie z planem i jesteśmy coraz bliżsi realizacji unijnych dyrektyw w kwestii gospodarki odpadami" - dodał Chlebosz.

W czerwcu 2013 r. piąta nowa instalacja do mechaniczno-biologicznego przetwarzania zmieszanych odpadów komunalnych ma zostać uruchomiona w Jaroszowie w gminie Strzegom.

Samorządy są zobowiązane, by do końca 2020 r. poziom recyklingu i przygotowania do ponownego użycia odpadów wynosił co najmniej 50 proc. w stosunku do masy tych odpadów wytworzonych w 1995 r. Do lipca 2020 r. odpady ulegające biodegradacji składane na składowiskach mają nie przekraczać 35 proc. całkowitej masy wszystkich odpadów.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (3)

 • Michał Biszkowiecki, 2013-05-31 11:00:57

  Kiedy Górn Śląsk zacznie coś robić w sprawie Selekcji i Sortowni ? !! To wszystko.ma sens pod warunkiem , że zdążymy przed wymaganymiprzez Unię - Nas terminami a nie sąto wymysły tylko Odpowiedzialnośś nas samych za środowisko ! (Dla nie zmuszających swoich szarych do działania). Mamy dziś nadrabi...ać zapónienia rozwojowe Kraju a nie milczeć !!! Z powodu jakichś zacofańców. Więcej nikt nan kredytów nie da gdy przegapimy dzisiejsze działania. I już nie na tych warunkach !  rozwiń
 • Horror - sortowanie, 2013-05-27 22:28:14

  Segregowanie śmieci przez wyborców, wobec tańszego i efektywniejszego sortowania w sposób mechaniczny - nie ma żadnego sensu.
 • warszawiak , 2013-05-27 14:20:16

  Szanowni Ustawodawcy / wielcy posłowie / ---rządzacy z Tuskiem na czele i HGW. Pytam o SENS TEJ USTAWY / WASZYCH NOCNYCH WYPOCIN / !!! SPOŁECZEŃSTWO OBYWATELSKIE MA SEGREGOWAĆ ŚMIECI -OK !! WOBEC TEGO PYTAM W IMIE CZEGO MARNOTRAWIMY NASZE POLSKIE I UNIJNE ... PIENIADZE NA BUDOWE -- KOSZTOWNYCH SORTOWNI ŚMIECI / VIDE KIELCE/ . Pod płaszczykiem wywozu śmieci do lasów ????? / śmieszna ilość / , zafundowaliście OBYWATELOM / NIE SOBIE BOGACI Z PLATFORMY/ KOLEJNY PODATEK ---, ABY ZWIĘKSZYC DOCHODY GMINNE --, Z PRZEZNACZENIEM NA NAGRODY / PREMIE/ --,ZA ZASŁUGI ??? DLA SWOICH PRACOWNIKÓE -WYBORCÓW -LEMINGÓW !!!! ALE JAJA !!!! HGW - KIEDY DALSZA ROZBUDOWA SPALARNI W WARSZAWIE ????? CO W TYM RATUSZU ROBICIE ?????????????????/  rozwiń