PARTNER PORTALU
 • BGK

Nowe linie tramwajowe: Miasta w całej Polsce chcą budować

 • Michał Wroński    11 marca 2016 - 16:30
Nowe linie tramwajowe: Miasta w całej Polsce chcą budować
W Poznaniu ma przybyć linii, ale też nowoczesnego taboru tramwajowego. (Fot. : pl.wikipedia.org)

• Na inwestycje w nowe trasy zostaną przeznaczone pieniądze z unijnych dotacji. 
• Sieć chce powiększyć m.in. Poznań, Warszawa, Łódź, Kraków, Toruń, Olsztyn i miasta na Górnym Śląsku i w Zagłębiu. 
• Tramwaj jest droższy, ale bardziej wydajny – ocenia prezes MPK w Poznaniu.
Poznań, Łódź, Warszawa, Katowice, Olsztyn, Toruń i Sosnowiec – co łączy te wszystkie miasta? W ciągu najbliższych kilku lat na ich terenie wybudowane zostaną nowe linie tramwajowe. Swoje plany samorządowcy, oraz przedstawiciele podległych im spółek, zaprezentowali podczas konferencji "Tramwaj - sprawny, efektywny środek komunikacji miejskiej. Osiągnięcia 2007-2013, perspektywy i zamierzenia 2014 – 2020”.

Firmy specjalizujące się w tramwajowych inwestycjach infrastrukturalnych mogą zacierać ręce. W najbliższym czasie zleceń im nie zabraknie. Tylko w miastach Górnego Śląska i Zagłębia (gdzie już zresztą istnieje najdłuższa sieć tramwajowa w Polsce – ponad 300 km) przybędzie ok. 23 kilometry torowisk: dwie linie mają zostać wybudowane w Katowicach, jedna w Sosnowcu. Będzie to pierwsza od wielu lat rozbudowa infrastruktury na terenie tutejszej metropolii.

Za ciosem zamierza iść Olsztyn, który w grudniu ubiegłego roku – po pół wieku – uruchomił komunikację tramwajową na trzech liniach, ale w planach na najbliższe lata jest budowa dwóch kolejnych tak, aby do obecnych 21 km linii dołożyć jeszcze 10 km (jedna z planowanych linii ma prowadzić w okolice fabryki koncernu Michelin).

Jeszcze w tym roku wydłużona ma zostać linia tramwajowa na warszawskim Tarchominie (w ramach inwestycji ma zostać mu też zapewniony priorytet na trasie przejazdu). W Warszawie rozpocząć mają się również prace projektowe nad dwoma zupełnie nowymi liniami – pierwsza z nich ma połączyć Wolę z Wilanowem (19 km), druga doprowadzić tramwaj na Gocław po prawej stronie Wisły.

Ambitne plany związane z rozbudową sieci tramwajowej mają też samorządowcy w Łodzi. Jak informuje Witold Talar z łódzkiego MPK w ramach kompleksowego projektu integracji niskoemisyjnego transportu w metropolii łódzkiej (ma on być realizowany ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowiska) wybudowane mają być dwa nowe odcinki linii tramwajowych – na ul. Broniewskiego i na ul. Nowowęglowej. W ramach projektu przeprowadzona ma zostać ponadto przebudowa części już istniejących torowisk, modernizacji zajezdni Chocianowice oraz zakup 30 niskopodłogowych tramwajów.

Blisko 400 mln zł na inwestycje w ciągu najbliższej perspektywy unijnej zamierza wydać Miejski Zakład Komunikacyjny w Toruniu.

- Mniej więcej 2/3 z tej kwoty zostanie przeznaczone na budowę nowych linii – zapowiada Wojciech Alfut, kierownik projektu w MZK Toruń. Przypomina też, że w ramach już zakończonej perspektywy w mieście wybudowano linię tramwajową prowadzącą do Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (4)

 • :/, 2017-08-10 18:34:12

  Olsztyn wybudował 3 linie i planuje 2 kolejne. No tak, bo przecież Olsztynkowo musi mieć tyle samo linii co Elbląg.
 • bezprzewodoweczujniki.pl, 2017-01-14 16:54:32

  Warto zadbać o diagnostykę nowej infrastruktury kolejowej, można w łatwy sposób monitorować uszkodzenia przewodów jezdnych oraz torów bezprzewodowymi czujnikami wstrząsów, przechyłu i drgań
 • wac, 2016-03-16 12:10:09

  Przyszłość Gliwic jest w kopcących autobusach. Autobusy te są również bardzo ciche - zwłaszcza jak jeżdżą po kostce brukowej na starówce.