PARTNER PORTALU
  • BGK

Nowe lokale socjalne w Lesznie

  • AT    4 marca 2013 - 10:12
Nowe lokale socjalne w Lesznie

Do końca roku 2017 w Lesznie mają powstać 72 nowe lokale socjalne. Będą budowane przy ulicy Osieckiej i w Henrykowie. Między innymi to zakłada program gospodarowania mieszkaniami w mieście przyjęty przez radnych.
Opracowanie dokumentu trwało niemal pół roku. Pracowali nad nim urzędnicy oraz radni: Kazimierz Jęcz z PiS, Piotr Więckowiak z PO, Marek Wein z Gospodarnych dla Leszna oraz Marek Ganowicz z Lewicy. Obowiązek jego przygotowania nakłada na gminy ustawa o ochronie praw lokatorów. Poprzedni program stracił swoją ważność z końcem roku 2012.

Założenia programu są szerokie.

- Ich pełna realizacja będzie jednak zależała od możliwości finansowych w poszczególnych latach - podkreśla Piotr Lisiak, naczelnik Wydziału Gospodarki Lokalowej Urzędu Miasta Leszna.

Na samo tylko postawienie planowanych 72 mieszkań socjalnych potrzeba 9.300.000 zł. Podobnie jak w ubiegłych latach miasto będzie się starało pozyskać na nie dofinansowanie z budżetu państwa. W tym roku się nie udało. Dlatego budowa nowych lokali socjalnych ma ruszyć dopiero w 2014 roku.

Potrzeby są ogromne. Lokale socjalne potrzebne są przede wszystkim dla osób, które mają wyroki eksmisyjne z innych mieszkań komunalnych, prywatnych, spółdzielczych lub należących do wspólnot mieszkaniowych. Takich osób jest teraz aż 240.

Większość mieszka w lokalach komunalnych, czyli należących do miasta. Zasada jest taka, że jeśli samorząd nie może zapewnić lokalu socjalnego osobom, które mają orzeczoną eksmisję, musi płacić czynsz za mieszkania, które zajmują. W ubiegłym roku kosztowało to budżet miasta aż 350.000 zł. W tym ma być nieco mniej - 330.000 zł.

Nowe lokale socjalne powstawały ostatnio w Gronowie. Teraz, jeśli będą budowane, to przy ul. Osieckiej - w pobliżu osiedla Grzybowo i w Henrykowie. Inne rozważane miejsca to ul. Krzyckiego lub Leszczynowa.

Przyjęty przez radnych program mieszkaniowy zakłada też sprzedaż budynków należących do miasta. Chodzi przede wszystkim o te kamienice, które są w złym stanie technicznym: Chrobrego 50 i Dożynkowa 37. W planach jest też zbycie budynków przeznaczonych do prywatyzacji: Dąbrowskiego 8, 17 i 19, Leszczyńskich 14, Słowiańskiej 17, Zakątek 2, Al. Krasińskiego 28, Łaziebnej 8, Lipowej 22, Chrobrego 37, Zacisze 23, Wałowej 14, Narutowicza 25 i Matejki 4.

Dochód z ich sprzedaży wyliczono na 13 mln zł. Znajduje się w nich ponad 60 mieszkań i kilkanaście lokali użytkowych.

Do sprzedaży mają być też wystawione budynki, których miasto nie będzie już remontować na swój koszt. To domy przy ul.: Gronowskiej 1, 1 Maja 92, Nowym Rynku 4 i 5, Królowej Jadwigi 3, Metziga 23 oraz Zielonej 8. Ich cena szacowana jest od 103.000 do 400.000 zł. W budynkach są trzy lokale użytkowe i 14 mieszkań. Na ich zbyciu miasto chce zarobić 1.238.000 zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.