PARTNER PORTALU
  • BGK

Nowe mieszkania komunalne w Poznaniu. Chętnych trzykrotnie więcej niż miejsc

  • JS    26 stycznia 2017 - 21:31
Nowe mieszkania komunalne w Poznaniu. Chętnych trzykrotnie więcej niż miejsc
Budowa rozpoczęła się w grudniu 2015 roku. Inwestycja, której całkowity koszt to 6 mln zł, została zrealizowana w terminie i zgodnie z kosztorysem. (fot. poznan.pl)

• Kolejni poznaniacy odebrali klucze do nowych mieszkań.
•  Łącznie w dwóch czterokondygnacyjnych blokach komunalnych przy ul. Rubież na Naramowicach zamieszkają 62 rodziny.
• W nowym lokum przywitali ich prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak.
Są to pierwsze od trzech lat bloki komunalne, które spółka ZKZL oddaje poznaniakom do użytku. Budowa rozpoczęła się w grudniu 2015 roku. Inwestycja, której całkowity koszt to 6 mln zł, została zrealizowana w terminie i zgodnie z kosztorysem.

- Skończyła się era, w której o budowie mieszkań komunalnych tylko się mówiło. Przeszliśmy do konkretnego działania, dużo poprawiliśmy na poziomie zarządczym, co widać po efektach. Dzisiaj oddajemy do użytku 62 mieszkania i w najbliższej przyszłości będziemy oddawać kolejne. ZKZL projektuje lub buduje ok. 900 takich lokali. Ponad 1000 odda do użytku PTBS w ramach programu "Najem z dojściem do własności". Kolejny 1000 chcemy zrealizować ze spółdzielniami - mówił prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak, który wręczył klucze nowym lokatorom. - Koszt jednego metra kw. to ok. 2000 zł. Może nie jest to najwyższy standard, ale każdy może tu mieszkać godnie, w przyzwoitych warunkach. Wkrótce rozpoczniemy budowę linii tramwajowej, tak że w niedalekiej przyszłości miejsce to będzie też dobrze skomunikowane z resztą miasta.

Mieszkania na Rubieży dostosowane są do różnych potrzeb. W jednym bloku znajdują się wyłącznie mieszkania dwupokojowe, w drugim kawalerki i trzypokojowe. Do jednego z nich wprowadziła się trzypokoleniowa rodzina Piotra i Karoliny Mieczników, którzy na 73 m kw. zamieszkają z dwójką dzieci Weroniką i Wojtkiem oraz seniorką rodu Marią Olczyk.

- Podoba mi się tutaj. Będę miała pokój z bratem. Na  pewno będzie nam się tutaj dobrze mieszkać - mówiła Weronika.

Wcześniej rodzina Mieczników mieszkała w barakach przy ul. Opolskiej na Dębcu. Przeprowadzka do nowego mieszkania jest dla nich zatem ogromną zmianą jakościową. - Jeśli chodzi o standard to jest to absolutnie nieporównywalne - mówi Piotr Olczyk. - Na Opolskiej mieszkaliśmy w baraku, musieliśmy palić w piecach. Tutaj mamy mieszkanie w nowym bloku, jest centralne ogrzewanie, kuchenka elektryczna, dzieci będą miały swój pokój i dobre warunki do nauki.   

Lokali trzypokojowych jest w blokach na Rubieży 15.Tyle samo jest kawalerek. Mieszkań dwupokojowych jest 32. Cztery lokale są dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Budowa mieszkań komunalnych to odpowiedź na potrzeby poznaniaków, których nie stać na kredyt i kupno mieszkania od dewelopera, czy czynsz rynkowy. Ten w mieszkaniach na Rubieży wynosi od 10,35 zł/m2 do 11,45 zł/m2.

- Cieszę się, że możemy poprawiać warunki mieszkaniowe poznaniaków. Nigdy dotąd polityka mieszkaniowa nie była tak wysoko w hierarchii priorytetów prezydenta Poznania - mówił Tomasz Lewandowski, zastępca prezydenta Poznania. - Wcześniej uznawano, że mieszkanie, to problem indywidualny mieszkańca i miasto nie powinno się wtrącać w grę rynkową miedzy nim a deweloperem. Umykały zupełnie potrzeby ludzi słabiej uposażonych. Teraz mamy całkowitą zmianę podejścia. W ZKZL jeszcze nigdy nie było tak szerokiego frontu inwestycyjnego.

Inwestycja przy ul. Rubież to pierwsze przedsięwzięcie realizowanego przez spółkę programu budowy mieszkań komunalnych. Kolejna prowadzona jest w bezpośrednim sąsiedztwie, przy ul. Bolka.

- Przed końcem tego roku przybędzie tam 90 nowych "M".  Trwa także budowa przy ul. Dymka na Nowym Mieście. Następne inwestycje są na różnym etapie realizacji. W marcu ruszy budowa przy ul. Zawady, gdzie przybędzie 48 komunalnych mieszkań. W planach spółki jest także budowa mieszkań przy ul. Opolskiej (ok. 300 lokali), ul. Biskupińskiej (150 lokali), ul. Nadolnik (60 lokali), ul. Darzyborskiej (32 lokali), ul. Hulewiczów (48 lokali) oraz przy ul. Kopanina (192 lokali) - dodaje Arkadiusz Stasica.

Chętnych na zamieszkanie na ul. Rubież było ponad trzykrotnie więcej niż oferowanych mieszkań. Rodziny, które tym razem nie znalazły się w gronie zakwalifikowanych do przeprowadzki, mają szansę na zdobycie nowego lokum po zakończeniu kolejnych inwestycji realizowanych przez spółkę.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • ADG, 2017-01-27 02:18:57

    .... te mieszkania to sa dla samobójców albo dla ludzi z wyrokiem.Budując bloki zapomniano o ochronie przed spalinami.Ani trawki ani drzewek .Tylko systematyczna dawka spalin czyli realizacja planu Brzezińskiego Cyklone.Ale mieszkania otrzymali ,jak długo w nich pomieszkają odpowie na to pytanie c...zas i historia o ile będzie miałł kto ja napisać.ADG  rozwiń