PARTNER PORTALU
  • BGK

Nowe mieszkania komunalne w Toruniu

  • GK    14 sierpnia 2013 - 12:59
Nowe mieszkania komunalne w Toruniu

34 toruńskie rodziny wprowadziły się do nowych mieszkań komunalnych. Pełnostandardowe lokale powstały w bloku przy ul. Olsztyńskiej 124. Koszt inwestycji to niemal 2,7 mln zł. Zobacz relację filmową z przekazania kluczy.
Budowa bloku komunalnego przy ul. Olsztyńskiej rozpoczęła się w lipcu 2012 roku, wykonawcą budynku była firma „Stawbud" z Jedwabna. Koszt inwestycji wyniósł niecałe 2,7 mln zł, a koszt budowy 1mkw powierzchni mieszkalnej to 1.983,00 zł brutto.

- Toruń od lat realizuje ambitny program budowy mieszkań komunalnych. To jest nasza toruńska odpowiedź na wielki problem, jakim dla wielu rodzin jest brak własnego lokum - mówił prezydent Torunia Michał Zaleski przy wręczaniu kluczy do mieszkań.

Budynek jest wolnostojący, czterokondygnacyjny i częściowo podpiwniczony, a mieszkania zostały wykończone „pod klucz". Powstały też chodniki, uliczki, parking na 34 samochody, oświetlenie i plac zabaw. Nasadzono także zieleń.

Lokale są jedno- i dwupokojowe (jedno mieszkanie jest trzypokojowe), w pełnym standardzie, z łazienkami, kuchniami lub aneksami kuchennymi. Ich powierzchnia wynosi od 30 do 57 m2. Cześć mieszkań przystosowana została do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Warto przypomnieć, że w listopadzie 2011 roku miasto oddało do użytku sąsiednie bloki przy ul. Olsztyńskiej 126 i 128. Zamieszkało tam wówczas 67 toruńskich rodzin.

W 2011 roku klucze otrzymali również mieszkańcy zmodernizowanego budynku przy ul. Działowskiego 8 (40 mieszkań przekazanych w maju i listopadzie 2011 r.) oraz przy ul. Andersa 81 (44 mieszkania przekazane w grudniu 2011 r.).

Natomiast w październiku 2012 roku do użytku oddany został blok przy ul. Andersa 79 z kolejnymi 40 mieszkaniami. W marcu br. zakończyła się z kolei kompleksowa modernizacja bloku przy ul. Działowskiego 8, zasiedlonych zostało wtedy 48 mieszkań komunalnych.

W Toruniu od lat realizowany jest wieloletni program rozwoju gminnego budownictwa mieszkaniowego. W jego ramach od kilku lat w naszym mieście budowanych jest rocznie ok. sto nowych mieszkań.

Kolejnych kilkadziesiąt lokali miasto zyskuje poprzez adaptację istniejących budynków i w wyniku naturalnego ruchu najemców. W tym roku na przykład, w maju, ruszyła budowa dwóch budynków przy ul. Armii Ludowej z 48 mieszkaniami komunalnymi łącznie.

Lokatorzy wprowadzą się do nich w połowie 2015 roku. Inwestycja realizowana jest wspólnie z Toruńskim Towarzystwem Budownictwa Społecznego.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (1)

  • krzyciel, 2013-08-16 14:52:22

    Jest się z czego cieszyć... 34 rodziny dostały mieszkanie komunalne! W Polsce każda osoba kończąca naukę i zaczynająca pracę powinna dostać mieszkanie komunalne - a już na pewno każde małżeństwo. Mieszkanie takie mogłaby użytkować (pod warunkiem braku innego mieszkania) przez 3 lata - z możliwością ...przedłużenia w uzasadnionych przypadkach na kolejne 2 lata. Opłaty powinny być uzależnione od dochodów (określony procent od dochodów netto). Przez ten czas młody człowiek czy młode małżeństwo mogłoby dorobić się na tyle żeby móc kupić własne lub wynająć prywatnie mieszkanie. Oczywiście jakaś pula mieszkań komunalnych powinna pozostać dla osób najuboższych, które nijak nie mogą sobie pozwolić na mieszkanie na własną rękę (nawet na wynajem) - np. dla osób, które straciły lub w żaden sposób nie mogą znaleźć pracy itp. Miszkanie powinno przestać być luksusem - jesteśmy społeczeństwem tak zaawansowanym cywilizacyjnie, że nie możemy sobie pozwolić na bezdomność - chyba, że z wyboru (ale ta powinna być zakazana jako włóczęgostwo).  rozwińNAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: