Nowe mieszkania w Warszawie: Powstanie 15 tys. lokali do 2030 roku

• W ramach programu Mieszkania 2030 władze Warszawy planują powiększenie miejskiego zasobu o 15 tys. mieszkań.
• Nowa polityka mieszkaniowa będzie tworzona wraz z mieszkańcami stolicy.
• Oferta mieszkaniowa ma być dopasowana do oczekiwań warszawiaków o różnych potrzebach i dochodach.
Nowe mieszkania w Warszawie: Powstanie 15 tys. lokali do 2030 roku
Prezydent Gronkiewicz-Waltz zapowiada budowę nowych mieszkań. (fot. Warszawa UM)

Władze Warszawy chcą, żeby do 2030 r. zasób miejskich mieszkań zwiększył się do ponad 100 tysięcy. W tym celu chcą dostarczyć 15 tys. nowych lokali.

- Naszym wyzwaniem jest przygotowanie oferty dla każdego, kto zdecyduje się żyć w Warszawie, bez względu na wiek czy dochody. Chodzi przede wszystkim o osoby, które nie mogą pozwolić sobie na kupno lub wynajem mieszkania na rynku komercyjnym – zapowiada Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy.

Dostępne mieszkania są jednym z celów operacyjnych aktualizowanej strategii rozwoju Warszawa 2030. Obecnie w stolicy jest blisko 85 tys. mieszkań miejskich (w tym 2,6 tys. zrealizowanych przez Towarzystwa Budownictwa Społecznego).

- Cieszę się, że miasto prowadzi prace nad programem, którego założenia przygotowaliśmy wiosną tego roku. Chcemy, żeby program został przyjęty przez Radę m.st. Warszawy już w czerwcu 2017 r. Po to, aby jego wdrażanie zaczęło się jak najszybciej. – podkreśla Mariusz Frankowski, radny stolicy i przewodniczący Komisji Rozwoju Gospodarczego.

Efektem programu ma być także uporządkowanie zarządzania zasobem mieszkaniowym i przygotowanie specjalnej oferty dla osób z niepełnosprawościami i seniorów.

Warszawa planuje rozwój następujących segmentów: społeczne (socjalne); komunalne; TBS; pod najem komercyjny. Te ostatnie będą dla osób o wyższych dochodach, budowane zarówno przez miejskie spółki, jak i sektor prywatny.

Wizualizacja, gdzie powstają i powstaną mieszkania w Warszawie. (fot. mat.pras.)
Wizualizacja, gdzie powstają i powstaną mieszkania w Warszawie. (fot. mat.pras.)

Polityka mieszkaniowa Warszawy będzie też konsultowana z mieszkańcami. Pierwszą debatę zaplanowano na 1 grudnia (godz. 17:30, Centrum Kreatywności Targowa). Ponadto odbędzie się jeszcze osiem debat, które potrwają do połowy kwietnia.

- W ciągu 10 lat wybudowaliśmy rekordową liczbę mieszkań - ponad 3,5 tys. Powstają nie tylko nowe budynki. Wyremontowaliśmy także 14 tys. mieszkań. To tyle, ile wynosi cały zasób mieszkaniowy Poznania – mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz. Jak dodaje, obecnie w Warszawie na mieszkanie komunalna oczekuje niecałe 900, co jest sporym sukcesem w porównaniu to roku 2006, gdy na mieszkania oczekiwało 2,6 tys. osób.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (3)ZOBACZ WSZYSTKIE

Myśmy po długich namysłach i poszukiwaniach kupili mieszkanie nowe od InwestPlanu na warszawskim Grochowie, świetne miejsce, wszędzie dobry dojazd i bardzo nam się spodobała okolica.

kreska, 2017-07-28 09:03:24 odpowiedz

Znacie dobrego, sprawdzonego dewelopera, który buduje bądź juz sprzedaje mieszkania na Woli?

edre, 2017-06-27 13:01:41 odpowiedz

W Wawrze planuje sie budować 1000 nowych mieszkań. MA być piekne nowoczesne osiedle z apartamentami, mieszkania z widokiem na las, dobre polaczenie do centrum, a jednek nie trzeba sie sciskac w samym centrum miasta. Chyba już większość mieszkań z pierwszego etapu zarezerwowane, ale to nie wszystko n...a pewno :) rozwiń

Miasteczko wawer, 2017-04-18 13:39:40 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE