PARTNER PORTALU
  • BGK

Nowe oblicze oczyszczalni ścieków

  • AW/lagow.pl    7 listopada 2011 - 11:01

W gminie Łagów działa już nowa oczyszczalnia ścieków. Inwestycja obejmowała budowę nowej (w miejsce istniejącej) oczyszczalni ścieków o przepustowości 900 m sześciennych na dobę oraz rozbudowę sieci kanalizacji sanitarnej na terenie aglomeracji.
Podstawowy zakres projektu objętego dofinansowaniem były  prace budowlano-montażowe związane z budową oczyszczalni ścieków w Gronowie oraz budowa kanalizacji sanitarnej w Sieniawie. stan techniczny byłej oczyszczalni jak i stosowana w niej przestarzała i nieefektywna technologia powodowały, ze jej dalsza modernizacja nie ma sensu gdyż nie przynosiła oczekiwanych efektów ekologicznych. Stąd też w miejscu istniejącej oczyszczalni biologiczno-mechanicznej powstała oczyszczalnia oparta o technologie w ciagłym przepływie czynnika z osadnikiem wtórnym o hydraulicznej przepustowości 900 m3/d oraz reaktorem biologicznym o pojemności min. 984 m3.

Jako trzeci stopień oczyszczania zastosowana została przepływowa laguna hydroponiczna,  wyposażona w progi denne służące do punktowego zatrzymywania osadu oraz napowietrzanie, zasiedlona roślinami i i w przyszłości organizmami (ślimaki, ryby) wodnymi – będącymi prostym i ważnym wskaźnikiem jakości wody wypływającej z oczyszczalni.

Proces technologiczny przebiega samoczynnie bez ingerencji obsługi. Kontrolowana i sterowana automatycznie jest  praca: przepompowni, zestawu sito-piaskownika, dmuchaw, pomp cyrkulacyjnych, mieszadła, prasy do osadów. Ponadto prowadzona jest  stała rejestracja odpływu ścieków. Każde z w/w urządzeń wyposażone będzie w sygnalizacje stanów awaryjnych i zabezpieczenia przed sucho-biegiem. Oczyszczalnia jest wyposażona w komputer z oprogramowaniem umożliwiającym wizualizacje, kontrole i zmianę nastaw urządzeń. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.