Nowe prawo wodne: Samorządowcy wyliczają, że to podwyżki rzędu 100 zł rocznie

• Zmiany zapowiadane w Prawie wodnym spowodują podwyżki cen wody dla mieszkańców średnio o 100 zł rocznie w przypadku czteroosobowej rodziny.
• Tak wyliczyli samorządowcy z Chorzowa i Sosnowca.
• Apelują o skonsultowanie z nimi przygotowywanego projektu.
Nowe prawo wodne: Samorządowcy wyliczają, że to podwyżki rzędu 100 zł rocznie
Projekt nowego prawa wodnego został przyjęty przez Komitet Stały Rady Ministrów, ale rząd wciąż się nim nie zajął. (fot. pixabay)

Podczas wtorkowego briefingu w Katowicach marszałek woj. śląskiego Wojciech Saługa oraz prezydenci Chorzowa Andrzej Kotala i Sosnowca Arkadiusz Chęciński (wszyscy PO) akcentowali, że zapowiadana przez rząd nowelizacja Prawa wodnego w obecnym kształcie "uderza w każdego Kowalskiego".

"Jej wynikiem będzie podniesienie ceny wody w kranach, ale także koszty pośrednie, bo jeżeli ceny wody wzrosną, wzrosną też koszty np. prowadzenia szpitali czy szkół. Również np. firmy farmaceutyczne wczoraj głośno apelowały, aby nie wprowadzać tego złego prawa w życie, ponieważ stracą konkurencyjność; wybrzmiał już protest producentów wody, także gospodarstwa wodne i rybackie próbują protestować" - wymieniał marszałek woj. śląskiego.

Saługa podkreślił, że samorządowcy stoją na czele protestu przeciw założeniom nowelizacji, ponieważ to oni będą musieli ew. wdrożyć je w życie "i wysłać faktury do mieszkańców". Dlatego marszałek woj. śląskiego zamierza zaapelować do wójtów, burmistrzów i prezydentów regionu, aby informowali miejscowych parlamentarzystów, co niesie za sobą zmiana prawa wodnego w obecnie proponowanym kształcie.

Prezydent Chorzowa argumentował, że samorząd tego miasta od dwóch lat starał się nie podnosić stawek czynszu i opłat za wodę. "Zdajemy sobie sprawę, jakim obciążeniem dla mieszkańców są te opłaty -plus opłata śmieciowa, która weszła, również uderza po kieszeni. Natomiast po wejściu ustawy w życie nasi mieszkańcy będą płacili więcej za wodę o 12 proc. więcej, co daje - w przypadku czteroosobowej rodziny - ok. 100 zł rocznie" - wskazał Kotala.

Czytaj też: Wodociągi ujawniają o ile podniosą ceny. Dostaniemy po kieszeni

Również prezydent Sosnowca przekazał, że w tym mieście po wejściu w życie ustawy w obecnym kształcie czteroosobowa rodzina zapłaci o ok. 100 zł rocznie więcej.

Podkreślił też, że w przygotowywanym Prawie wodnym istnieją nowe, dużo wyższe niż dotąd, opłaty związane z wodą deszczową.

"Przeliczyliśmy parę razy te opłaty, bo myśleliśmy, że gdzieś zostały popełnione błędy. Na podstawie obecnych decyzji dotyczących przepływów rocznych i sekundowych - te sekundowe powodują dużo wyższe opłaty - Sosnowiec płaci urzędowi marszałkowskiemu kilkaset tysięcy złotych. Po policzeniu przeżyliśmy szok - ta opłata będzie wynosiła ponad 150 mln zł" - wskazał Chęciński.

"Dlatego bardzo mocno apelujemy, aby jeszcze raz zastanowić się nad obecnymi zapisami, a przede wszystkim - aby konsultować to, co się dzisiaj dzieje z samorządami, z tymi którzy bezpośrednio prowadzą przedsiębiorstwa wodociągowe, którzy inwestują w te wodociągi, żebyśmy nie doprowadzili, że mieszkańcy będą nagle w bardzo trudnej sytuacji" - podkreślił prezydent Sosnowca.

Zastrzegł ponadto, że trudno liczyć na pojawiające się w niektórych miastach zapowiedzi, że mieszkańcy nie odczują zmian dzięki dopłatom samorządów. "To nic innego, tylko zabranie z przedszkola, szkoły, przystanku, drogi - to też mieszkańcy będą płacić, tylko inwestycje będą zmniejszane" - uznał.

 


KOMENTARZE (3)ZOBACZ WSZYSTKIE

Co za problem, 500+ ma teraz kasę to pomoże . Pomożecie ... ? Co to jest 27 gr dziennie.

scoty, 2016-10-05 10:56:33 odpowiedz

Do Widzący: Prawo wodne scedowuje na barki odbiorców wszystkie sprawy związane z inwestycjami jakby od tego nie było banków inwestycyjnych i funduszy infrastrukturalnych. I tu nie chodzi i PiS czy Po. Po prostu idzie się na łatwiznę ścieżką utorowaną jeszcze za AWS i SLD!

glaertes1, 2016-10-05 09:49:03 odpowiedz

Ciekawe jak to wyliczono..? Gdzieś to można poczytać? Bez analizy wyliczeń, to tylko poligramota PO pod tytułem: nie umieliśmy, ale wy jesteście jeszcze gorsi. A tymczasem RDW swoje, co panie Donaldzie i spółka...

Widzący, 2016-10-05 08:31:48 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE