PARTNER PORTALU
 • BGK

Nowe prawo wodne: Samorządowcy wyliczają, że to podwyżki rzędu 100 zł rocznie

 • PAP/MN    4 października 2016 - 17:14
Nowe prawo wodne: Samorządowcy wyliczają, że to podwyżki rzędu 100 zł rocznie
Projekt nowego prawa wodnego został przyjęty przez Komitet Stały Rady Ministrów, ale rząd wciąż się nim nie zajął. (fot. pixabay)

• Zmiany zapowiadane w Prawie wodnym spowodują podwyżki cen wody dla mieszkańców średnio o 100 zł rocznie w przypadku czteroosobowej rodziny.
• Tak wyliczyli samorządowcy z Chorzowa i Sosnowca.
• Apelują o skonsultowanie z nimi przygotowywanego projektu.
Podczas wtorkowego briefingu w Katowicach marszałek woj. śląskiego Wojciech Saługa oraz prezydenci Chorzowa Andrzej Kotala i Sosnowca Arkadiusz Chęciński (wszyscy PO) akcentowali, że zapowiadana przez rząd nowelizacja Prawa wodnego w obecnym kształcie "uderza w każdego Kowalskiego".

"Jej wynikiem będzie podniesienie ceny wody w kranach, ale także koszty pośrednie, bo jeżeli ceny wody wzrosną, wzrosną też koszty np. prowadzenia szpitali czy szkół. Również np. firmy farmaceutyczne wczoraj głośno apelowały, aby nie wprowadzać tego złego prawa w życie, ponieważ stracą konkurencyjność; wybrzmiał już protest producentów wody, także gospodarstwa wodne i rybackie próbują protestować" - wymieniał marszałek woj. śląskiego.

Saługa podkreślił, że samorządowcy stoją na czele protestu przeciw założeniom nowelizacji, ponieważ to oni będą musieli ew. wdrożyć je w życie "i wysłać faktury do mieszkańców". Dlatego marszałek woj. śląskiego zamierza zaapelować do wójtów, burmistrzów i prezydentów regionu, aby informowali miejscowych parlamentarzystów, co niesie za sobą zmiana prawa wodnego w obecnie proponowanym kształcie.

Prezydent Chorzowa argumentował, że samorząd tego miasta od dwóch lat starał się nie podnosić stawek czynszu i opłat za wodę. "Zdajemy sobie sprawę, jakim obciążeniem dla mieszkańców są te opłaty -plus opłata śmieciowa, która weszła, również uderza po kieszeni. Natomiast po wejściu ustawy w życie nasi mieszkańcy będą płacili więcej za wodę o 12 proc. więcej, co daje - w przypadku czteroosobowej rodziny - ok. 100 zł rocznie" - wskazał Kotala.

Czytaj też: Wodociągi ujawniają o ile podniosą ceny. Dostaniemy po kieszeni

Również prezydent Sosnowca przekazał, że w tym mieście po wejściu w życie ustawy w obecnym kształcie czteroosobowa rodzina zapłaci o ok. 100 zł rocznie więcej.

Podkreślił też, że w przygotowywanym Prawie wodnym istnieją nowe, dużo wyższe niż dotąd, opłaty związane z wodą deszczową.

"Przeliczyliśmy parę razy te opłaty, bo myśleliśmy, że gdzieś zostały popełnione błędy. Na podstawie obecnych decyzji dotyczących przepływów rocznych i sekundowych - te sekundowe powodują dużo wyższe opłaty - Sosnowiec płaci urzędowi marszałkowskiemu kilkaset tysięcy złotych. Po policzeniu przeżyliśmy szok - ta opłata będzie wynosiła ponad 150 mln zł" - wskazał Chęciński.

"Dlatego bardzo mocno apelujemy, aby jeszcze raz zastanowić się nad obecnymi zapisami, a przede wszystkim - aby konsultować to, co się dzisiaj dzieje z samorządami, z tymi którzy bezpośrednio prowadzą przedsiębiorstwa wodociągowe, którzy inwestują w te wodociągi, żebyśmy nie doprowadzili, że mieszkańcy będą nagle w bardzo trudnej sytuacji" - podkreślił prezydent Sosnowca.

Zastrzegł ponadto, że trudno liczyć na pojawiające się w niektórych miastach zapowiedzi, że mieszkańcy nie odczują zmian dzięki dopłatom samorządów. "To nic innego, tylko zabranie z przedszkola, szkoły, przystanku, drogi - to też mieszkańcy będą płacić, tylko inwestycje będą zmniejszane" - uznał.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (3)

 • scoty, 2016-10-05 10:56:33

  Co za problem, 500+ ma teraz kasę to pomoże . Pomożecie ... ? Co to jest 27 gr dziennie.
 • glaertes1, 2016-10-05 09:49:03

  Do Widzący: Prawo wodne scedowuje na barki odbiorców wszystkie sprawy związane z inwestycjami jakby od tego nie było banków inwestycyjnych i funduszy infrastrukturalnych. I tu nie chodzi i PiS czy Po. Po prostu idzie się na łatwiznę ścieżką utorowaną jeszcze za AWS i SLD!
 • Widzący, 2016-10-05 08:31:48

  Ciekawe jak to wyliczono..? Gdzieś to można poczytać? Bez analizy wyliczeń, to tylko poligramota PO pod tytułem: nie umieliśmy, ale wy jesteście jeszcze gorsi. A tymczasem RDW swoje, co panie Donaldzie i spółka...