PARTNER PORTALU
  • BGK

Nowe przepisy przyspieszą inwestycje kolejowe

  • PAP    30 maja 2014 - 10:47
Nowe przepisy przyspieszą inwestycje kolejowe

Sejm znowelizował ustawę o transporcie kolejowym. Nowe przepisy mają przyspieszyć inwestycje kolejowe oraz umożliwić szybsze dopuszczanie pociągów do ruchu.
Za przyjęciem nowych rozwiązań głosowało 411 posłów; nikt nie był przeciwko, nikt też się nie wstrzymał.

Nowe przepisy, przygotowane przez sejmową komisję infrastruktury, mają uprościć procedury oraz podejmowanie decyzji przy dopuszczaniu do ruchu pojazdów kolejowych czy przygotowywaniu nowych inwestycji lub modernizacji.

Pierwszym celem noweli jest usunięcie wątpliwości interpretacyjnych i jednoznaczne rozstrzygnięcie, że przy wydawaniu decyzji administracyjnych na podstawie przepisów ustawy o transporcie kolejowym organy wydające te decyzje nie stosują przepisów o zagospodarowaniu przestrzennym. Oznacza to, że w niektórych przypadkach postanowienia miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego nie będą dla takich organów wiążące.

W uzasadnieniu wskazano, że często brak jest miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego lub są one nieaktualne, co znacznie wydłuża proces wydawania decyzji co do lokalizacji linii kolejowej. W dużych miastach może to doprowadzić do paraliżu niektórych inwestycji kolejowych.

Nowela przewiduje, że niezbędna dokumentacja do uzyskania zezwolenia na dopuszczenie do eksploatacji pojazdów kolejowych będzie składana do prezesa Urzędu Transportu Kolejowego w formie elektronicznej. Ma to ułatwić weryfikację takich dokumentów oraz przyspieszyć podejmowanie decyzji.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.