PARTNER PORTALU
  • BGK

Nowe rozkłady jazdy kolei regionalnych

  • PAP/GK    7 grudnia 2012 - 10:17
Nowe rozkłady jazdy kolei regionalnych

Jest wiele zmian w nowym rozkładzie jazdy pociągów regionalnych, który wszedł w życie 9 grudnia.
We wszystkich województwach następują zmiany w kursowaniu pociągów regionalnych.

Kujawsko-Pomorskie

Nowy pociąg TLK do Warszawy, a także bezpośrednie połączenia z Rzeszowem i Przemyślem pojawią się w nowym rozkładzie jazdy kolei w regionie kujawsko-pomorskim. Podróżni nie unikną jednak utrudnień z powodu remontów torów.

Najważniejsza zmiana w nowym rozkładzie dotyczy połączeń z Warszawą, których nie będzie obsługiwał pociąg InterRegio „Brda". Połączenie nie zniknie jednak całkowicie - obsługiwać je będzie pociąg „Flisak", wyruszający do stolicy z Torunia.

Jak poinformował Marek Ostrowski z Zakładu Przewozów Pasażerskich w Bydgoszczy, powodem zmiany jest m.in. remont trasy Bydgoszcz-Toruń i spowodowana nim mniejsza przepustowość szlaku, a także niewielkie zainteresowanie połączeniem w dotychczasowej relacji ze strony pasażerów.

Na trasie z Bydgoszczy do Warszawy pojawi się natomiast nowy pociąg „Artus" spółki PKP Intercity. Dojedzie on jednak do stolicy nie tradycyjną trasą przez Toruń i Włocławek, ale magistralą węglową i linią prowadzącą z Poznania do Warszawy. Toruń i Włocławek ominie także TLK „Doker" do Katowic.

Z Bydgoszczy można będzie bezpośrednio dojechać do dwóch miast na Podkarpaciu: TLK „Solina" pojedzie do Przemyśla przez Warszawę i Lublin, a kursujący dotychczas do Lublina TLK „Wieniawski" będzie miał przedłużoną trasę do Rzeszowa.

W nowym rozkładzie nie będzie już nocnego połączenia TLK „Wojażer", kursującego w weekendy do Krakowa oraz codziennego TLK „Czartoryski" do Kołobrzegu.

Inny pociąg PKP Intercity - TLK „Mieszko" będzie kursował do Wrocławia, a nie do Zielonej Góry, jak dotychczas. Do Jeleniej Góry można będzie dojechać bezpośrednimi wagonami dołączonymi do nocnego TLK „Rozewie", kursującego do Wrocławia.

W najbliższych miesiącach podróżni muszą jednak liczyć się także z utrudnieniami. Najpoważniejsze wystąpią między Bydgoszczą a Toruniem, gdzie ruszyły prace związane z gruntowną rewitalizacją linii i z tego powodu ruch pociągów odbywa się tylko na jednym torze, co może powodować opóźnienia.

Łódzkie

Nowe połączenia kolejowe Łodzi m.in. z Częstochową, Jelenią Górą i Wrocławiem pojawią się w zmienionym rozkładzie jazdy pociągów, który zacznie obowiązywać w nocy z soboty na niedzielę.

Jak poinformował dyrektor łódzkiego oddziału Przewozów Regionalnych Andrzej Wasilewski, mieszkańcy woj. łódzkiego będą m.in. mogli skorzystać z nowego pociągu InterRegio relacji Jelenia Górna - Białystok („Rudawy"), który pojedzie przez Łowicz i Kutno; relacji Ostrów Wielkopolski - Skarżysko-Kamienna („Koziołek") przez Wieruszów, Wieluń, Wieluń Dąbrowa oraz pociągu Łódź Kaliska - Poznań(„Wielkopolska"), który pojedzie przez Pabianice, Zduńską Wolę i Sieradz.

Wasilewski dodał, że ten ostatni będzie jeździł w piątki i niedziele. Nowe bezpośrednie połączenia będą uruchomione także na trasach Łódź Kaliska - Częstochowa.

Wasilewski zwrócił również uwagę, że po kilku latach przerwy ponownie uruchomiono połączenie kolejowe Opoczna z Tomaszowem Mazowieckim. „W 2009 roku ta komunikacja została zawieszona. Teraz wracamy do tego połączenia, a na trasie jeździć będzie spalinowy autobus szynowy" - powiedział.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: