PARTNER PORTALU
  • BGK

Nowe składowisko odpadów pod Płockiem

  • PAP    30 września 2014 - 16:30
Nowe składowisko odpadów pod Płockiem

Nową kwaterę o pojemności 520 tys. metrów sześc. wybuduje do września 2015 r. Zakład Utylizacji Odpadów Komunalnych (ZUOK) w Kobiernikach pod Płockiem. Inwestycja zapewni miastu składowanie śmieci przez co najmniej kilka lat.
Już w 2011 r. ZUOK w Kobiernikach, który jest spółką gminną, informował, że przepełnienie składowisk odpadów wynosi tam 38 tys. metrów sześc. W związku z tym podniesiono poziom składowania śmieci na i tak przepełnionych kwaterach. Część śmieci przewożono na inne składowiska odpadów, za co spółka musiała płacić.

Jak poinformował Hubert Woźniak z biura prasowego płockiego Urzędu Miasta, budowa nowej kwatery na odpady będzie kosztowała 11 mln zł, a inwestycję sfinansuje w całości ZUOK Kobierniki ze środków własnych.

"To bardzo ważna inwestycja dla Płocka. Nowa kwatera o powierzchni 3 ha wystarczy na składowanie odpadów przez kilka, może kilkanaście lat, w zależności od ilości nieczystości, które będą tam zwożone. W ciągu najbliższych trzech tygodni wybrany w przetargu wykonawca inwestycji przejmie plac budowy. Nowa kwatera będzie gotowa do 30 września 2015 r." - powiedział Woźniak.

Czytaj tez:  Gospodarka odpadami: 23 stycznia 2015 to bardzo ważna data

Podkreślił, iż nie jest wykluczone, że po segregacji część odpadów będzie dostarczana do spalarni w elektrociepłowni, której budowę w pobliskim Trzepowie planuje spółka Fortum.

W lutym Fortum Power and Heat Polska i Płock podpisały list intencyjny w sprawie planu budowy elektrociepłowni, wykorzystującej do produkcji ciepła m.in. biomasę i odpady komunalne. Koszt tej inwestycji miałby wynieść 140-150 mln euro. Elektrociepłownia dostarczałaby energię do miejskiej sieci ciepłowniczej. Projekt znajduje się w fazie analiz.

Czytaj też:  25,57 zł od osoby - to maksymalna stawka za śmieci segregowane wg algorytmu

Wstępnie zakłada się, że moc płockiej elektrociepłowni mogłaby być porównywalna z mocą elektrociepłowni w Kłajpedzie na Litwie (wykorzystującą do produkcji energii i ciepła odpady komunalne i biomasę), którą Fortum uruchomiła w maju 2013 r. Koszt budowy wyniósł tam ok. 130 mln euro. Elektrownia produkuje ok. 20 MW energii elektrycznej i ok. 50 MW energii cieplnej.

ZUOK w Kobiernikach został powołany jako spółka ze 100 proc. udziałem gminy Płock w 1998 r., a działalność rozpoczął dwa lata później. Na terenie ZUOK składowane są odpady komunalne z Płocka - miasta, liczącego ok. 130 tys. mieszkańców, a także z okolicznych gmin regionu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.