PARTNER PORTALU
  • BGK

Nowe stawki opłat za wywóz odpadów dla Zielonogórskiego Związku Gmin

  • PAP    17 kwietnia 2013 - 16:20
Nowe stawki opłat za wywóz odpadów dla Zielonogórskiego Związku Gmin

Zgromadzenie Zielonogórskiego Związku Gmin ustaliło nowe stawki opłat za wywóz odpadów komunalnych i zasady ich pobierania od właścicieli i zarządców budynków mieszkalnych.
Od lipca br. ceny będą liczone od osoby w cyklu miesięcznym. Jedynym wyjątkiem będą opłaty za wywóz śmieci z domów jednorodzinnych na terenie miasta Zielona Góra, gdzie opłata będzie pobierana od gospodarstwa domowego - miesięcznie 60 zł za śmieci nieposegregowane lub 36,72 za posegregowane.

Mieszkańcy budynków wielorodzinnych w Zielonej Górze za odbiór śmieci niesegregowanych zapłacą 15 zł od osoby, a za segregowane 8,80 zł miesięcznie.

Podobne opłaty (od mieszkańców budynków jednorodzinnych i wielorodzinnych) będą obowiązywały na terenie kilku innych miejscowości na terenie Związku tj. w: Czerwieńsku, Drzonkowie, Krępej, Łężycy, Nowym Kisielinie, Ochli, Płotach, Przylepie, Raculli, Starym Kisielinie i Zawadzie, przy ich odbiorze raz w tygodniu.

W pozostałych miejscowościach na obszarze Związku stawki wyniosą 12 zł i 7,60 zł miesięcznie od osoby, przy wywozie odpadów co dwa tygodnie.

Deklaracje, jakiego rodzaju śmieci będą przekazywane do odbioru - posegregowane, czy nie - właściciele nieruchomości powinni złożyć do 15 maja br.

Na obszarze Zielonogórskiego Związku Gmin ceny za wywóz odpadów, które zaczną obowiązywać od lipca br., nie będą wyższe od obwiązujących obecnie. Ponadto Walne Zgromadzenie Związku podjęło decyzję, że nie będzie ogłaszało przetargu na wywóz śmieci, gdyż nadal będzie to robił zielonogórski Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej.

Prezes Zarządu Związku, wiceprezydent Zielonej Góry Krzysztof Kaliszuk powiedział, że Walne Zgromadzenie uzyskało opinię prawną, z której wynika, że takie rozwiązanie jest możliwe. "Miasto Zielona Góra posiadając własny zakład komunalny zajmujący się zbiórką i transportem odpadów, może zlecić mu kontynuowanie tych usług od lipca br. - wynika z tej opinii" - wyjaśnił Kaliszuk.

Zgodnie z uchwałą Walnego Zgromadzenia Związku z marca br. od lipca wzrosną stawki dla właścicieli i zarządców tzw. budynków niezamieszkiwanych, czyli np. szkół, szpitali czy przedsiębiorstw. W tym przypadku opłata naliczana będzie od jednokrotnego wywozu pojemnika. Cena waha się do 7,75 zł za pojemnik 0,8 m sześc. do 1423 zł za kontener o poj. 16 m sześc. Osobne stawki dotyczą wywozu makulatury, odpadów z tworzyw sztucznych i złomu oraz szkła.

Rzeczniczka Szpitala Wojewódzkiego w Zielonej Górze Adriana Wilczyńska poinformowała, że proponowane ceny w sposób istotny uderzą w lecznicę, zmuszając ją do podjęcia drastycznych oszczędności.

"W 2012 roku za wywóz 297 ton odpadów komunalnych szpital zapłacił 88,6 tys. zł (...). horrendalnie wysokie stawki, czyli 1423 zł za jeden pojemnik 16 m sześc. przez 53 tygodnie w roku wypłuczą z budżetu szpitala prawie pół mln zł" - napisała w komunikacie Wilczyńska.

Kaliszuk powiedział, że członkowie Związku zajmą się także tą sprawą. Wyjaśnił, że na razie korekta objęła wysokość stawek dla budynków mieszkalnych - zostały one w kwietniu obniżone w porównaniu do pierwszej propozycji z marca br.

"Czekamy na sygnały od przedsiębiorców i innych instytucji oraz wyliczenia dotyczące skutków finansowych związanych ze zmianą cen dla tych podmiotów. Dyskusja na pewno zostanie podjęta i jeśli stwierdzimy, że zaproponowana w marcu br. podwyżka cen zbyt mocno uderza firmy i inne instytucje, to może nastąpić korekta cennika" - zaznaczył Kaliszuk.

Członkami Zielonogórskiego Związku Gmin są: Miasto Zielona Góra, Gmina Czerwieńsk, Gmina Świdnica i Gmina Zielona Góra. Związek został powołany w celu wspólnego wykonywania zadań własnych gmin w zakresie utrzymania czystości i porządku oraz unieszkodliwiania odpadów komunalnych na swoim terenie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.