PARTNER PORTALU
  • BGK

Nowe tramwaje Moderus Beta już są we Wrocławiu

  • MIW    22 lutego 2018 - 16:35
Nowe tramwaje Moderus Beta już są we Wrocławiu
Pierwszy z nowych tramwajów typu Moderus Beta jest już we Wrocławiu (fot. mat. MPK Wrocław)

MPK Wrocław zaprezentowało pierwszy z czterdziestu zamówionych w ubiegłym roku tramwajów typu Moderus Beta. Cała dostawa ma zostać zrealizowana do przyszłego roku.
Moderusy typu Beta jeżdżą już po stolicy Dolnego Śląska. Te z nowej serii różnią się jednak od poprzedników zarówno wyglądem zewnętrznym, jak i wyposażeniem.

Dla nowych pojazdów została zaprojektowana zupełnie nowa ściana czołowa. Są one wyposażone w oświetlenie zewnętrzne w technologii LED oraz osłony dachowe, które maskują zamontowaną tam aparaturę (na dachu zamontowano specjalną kamerę do obserwacji współpracy sieci trakcyjnej i odbieraka prądu). Posiadają nowy układ napędowy i samoprzewietrzalne silniki prądu przemiennego, co ma nie tylko poprawić ich wygląd, ale też obniżyć poziomu emitowanego hałasu.

Czytaj: Nowe linie tramwajowe: Miasta w całej Polsce chcą budować

Łącznie w nowym tramwaju jest ponad czterdzieści miejsc siedzących. Jak informuje MPK, w odpowiedzi na sugestie pasażerów wyposażono go w więcej miejsc siedzących dostępnych z poziomu niskiej podłogi. Pojazd posiada nową platformę dla wózków z czujnikiem otwarcia, zaś przyciski drzwiowe zostały oznaczone w alfabecie Braille'a. Jest również przystosowany do obsługi nowego systemu kasowników, który niebawem zacznie obowiązywać we Wrocławiu.

Czytaj: Umowa podpisana. Kraków kupi tramwaje od Solaris Bus & Coach i Stadler Polska

Inwestycja warta jest 310,5 mln zł. Dofinansowywana jest kwotą 159 mln zł z funduszy unijnych. W ramach całego zadania stolica Dolnego Śląska pozyska w 56 nowych tramwajów - 16 z nich dotarło już w tamtym roku, 30 składów ma zostać dostarczone do sierpnia b.r. , zaś 10 w przyszłym roku.

Zakup nowych tramwajów przez wrocławskie MPK odbywał się w atmosferze kontrowersji. Jeszcze przed rozstrzygnięciem przetargu Towarzystwo Upiększania Miasta Wrocławia wystosowało do prezydenta miasta petycję, w której postulowało wycofanie się z tego postępowania. Argumentem za taką decyzją miał być brak w specyfikacji zapisu, że nowe tramwaje muszą być w pełni niskopodłogowe. Przy okazji aktywiści skrytykowali już jeżdżące po Wrocławiu tramwaje typu Moderus Beta. Wkrótce potem TUMW oraz stowarzyszenie Akcja Miasto dostały od Modertransu pismo z wezwaniem do przeprosin i zaprzestania "pomawiania firmy". Producent zagroził im też sądem.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • pyra, 2018-02-23 08:30:00

    Dobre, solidne tramwaje.