PARTNER PORTALU
  • BGK

Nowe tramwaje PESY wyjadą na wrocławskie tory

  • AW    3 grudnia 2014 - 11:44
Nowe tramwaje PESY wyjadą na wrocławskie tory
fot.wroclaw.pl

MPK Wrocław rozstrzygnęło przetarg na zakup nowych niskopodłogowych tramwajów, wygrała je polska firma PESA. Oznacza to, że w drugiej połowie przyszłego roku na wrocławskie torowiska wyjedzie co najmniej 6 takich tramwajów, co stanowi pierwszy krok zakupów nowego taboru w latach 2014 – 2018.
Nowe wrocławskie tramwaje mają pochodzić z rodziny TWIST. Będą 3-członowe i jako pierwsze we Wrocławiu w stu procentach niskopodłogowe. PESA pomieści 222 pasażerów i oferuje 58 miejsc siedzących. Ma długość 32 metrów i szerokość 2,4 m.

- Wyposażona jest w system odzyskiwania energii z hamowania, dzięki któremu energia będzie mogła trafiać z powrotem do sieci trakcyjnej i być wykorzystywana przez znajdujące się na tym samym odcinku trakcji inne tramwaje – mówią przedstawiciele MPK Wrocław.

Miasto zapewni spółce środki na sfinalizowanie zakupu sześciu pojazdów za kwotę około 50 milionów złotych i zawarcie umowy z producentem wyłonionym w przetargu tj. firmą PESA Bydgoszcz S.A. W przetargu założono możliwość zakupu od 6 do 25 sztuk tramwajów w zależności od wysokości dofinansowania ze środków UE.

- Wprawdzie instytucje dzielące unijne dotacje nie podjęły jeszcze decyzji w sprawie dofinansowania projektu, którego częścią jest zakup nowych tramwajów dla Wrocławia, ale z uwagi na bardzo duże szanse na uzyskanie dofinansowania, oraz potrzebę unowocześniania wrocławskich tramwajów, miasto zdecydowało się na wsparcie finansowe tej inwestycji - mówią przedstawiciele przewoźnika.

Nie tylko tramwaje

Zakup tramwajów jest jednym z elementów składowych projektu Zintegrowany System Transportu Szynowego w Aglomeracji i we Wrocławiu - Etap II (w skr. ZSTS II) czyli kontynuacji inwestycji Etapu I obejmujących m.in. budowę linii na Gaj i Kozanów, modernizacje infrastruktury torowej oraz zakupy nowych tramwajów dwukierunkowych.

Etap II planowany jest do współfinansowania ze środków UE na w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2007-2013, czyli musi być zakończony i rozliczony w roku 2015. - W ramach obecnego II etapu realizowanych jest osiem zadań składowych, w tym przebudowy torowisk w ul. Skłodowskiej-Curie, Przyjaźni, Krupniczej i Nowowiejskiej, a także wymiana rozjazdów na nowoczesne, sterowane automatycznie oraz zakupy nowoczesnych tramwajów niskopodłogowych – wylicza Zbigniew Komar, zastępca departamentu Infrastruktury i Gospodarki.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • MAREK, 2014-12-05 19:41:59

    Wspaniała wiadomość nasz Wrocław prześcignie Warszawę jak tak dalej będzie,metra nie będzie ale nowoczesne tramwaje Tak jestem Za,a nasze oddajmy Warszawie ;)
  • Jarema, 2014-12-04 07:57:12

    Znakomicie, że kolejne miasto wzbogaci się o nowoczesne tramwaje, tym bardziej że zostaną zakupione od tak dobrego producenta jak PESA.