PARTNER PORTALU
  • BGK

Nowe tramwaje w Gorzowie Wielkopolskim. Pesa dostarczy 14 pojazdów

  • PAP/MN    22 września 2017 - 12:57
Nowe tramwaje w Gorzowie Wielkopolskim. Pesa dostarczy 14 pojazdów
Gorzów będzie 12. miastem z tramwajami Pesy. (fot. mat. pras.)

Miejski Zakład Komunikacji w Gorzowie Wlkp. podpisał w piątek (22 września) umowę z bydgoską Pesą na zakup 14 nowych tramwajów.
• Gorzów będzie 12. miastem w Polsce, które będzie korzystało z taboru Pesy.

• Pojazdy mają zostać dostarczone partiami w ciągu 18 miesięcy.

• Wartość umowy to ponad 115 mln zł.

Z tej okazji w gorzowskiej zajezdni tramwajowej odbyła się specjalna uroczystość z udziałem władz miasta, szefostwa MZK i przedstawicieli Pesy.

Zakup nowych tramwajów jest częścią dużego projektu realizowanego przez samorząd miasta pn. "System zrównoważonego transportu miejskiego w Gorzowie Wlkp.". To przedsięwzięcie, w ramach którego do 2021 roku miasto przeznaczy prawie 200 mln zł na modernizację swojego systemu komunikacji miejskiej.

"Nowe tramwaje to nowa jakość komunikacji miejskiej. Zmieniamy Gorzów, realizując projekt przebudowujemy wszystkie linie tramwajowe, przebudowujemy miasto. Żeby dopełnić tej przebudowy potrzeba nowego sprzętu, którym będziemy jeździć po naszych drogach. Te fantastyczne nowe jednostki, nowe składy, to kontrakt za ponad 115 mln zł dofinansowany dzięki pieniądzom z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Dzięki dzisiejszemu wydarzeniu za rok pojawią się już nowe tramwaje" - powiedział prezydent Gorzowa Wlkp. Jacek Wójcicki.

Umowę na zakup nowych tramwajów podpisali prezes Miejskiego Zakładu Komunikacji w Gorzowie Wlkp. Roman Maksymiak i dyr. marketingu lekkich pojazdów szynowych Pesa Bydgoszcz Robert Szot.

Czytaj też: Pesa: Pięćsetny tramwaj z Pesy wyjechał na ulice miasta

"Będziecie państwo 12. miastem w Polsce, które będzie korzystało z naszego taboru (…) Są to tramwaje szczególne dla państwa, bo będą nowe, nowoczesne, będą posiadały wszystkie możliwe systemy informacji pasażerskiej, emisji reklam, będą klimatyzowane zarówno w przedziale pasażerskim, jak i kabinie motorniczego, także komfort jazdy na pewno bardzo się poprawi. Te tramwaje są dedykowane dla państwa miasta" - powiedział Szot.

"Chcemy mieć swój udział w poprawie jakości życia mieszkańców i tym udziałem są niskie tramwaje. Ostatnio mówi się wiele o zanieczyszczeniu miast. Dzisiaj jeszcze sprawdzałem jakie jest zanieczyszczenie w Gorzowie, jest jedno z najniższych i może Gorzów stanie się przykładem miasta czystego dla mieszkańców, a my będziemy mieli w tym swój udział, naszymi nowoczesnymi tramwajami eliminując w głównej mierze ruch pojazdów indywidualnych, ograniczając może w jakiejś mierze ruch autobusów" - powiedział Maksymiak.

Podczas uroczystości głos zabrał m.in. przewodniczący gorzowskiej rady miasta Sebastian Pieńkowski. "Jak tylko nowe tramwaje zaczną jeździć po Gorzowie, przesiądę się z samochodu na tramwaj. Cieszę się, że dzisiaj my radni bierzmy udział w tym historycznym momencie, i aby tylko w terminie udało się to zrealizować, aby gorzowianie jak najszybciej dostali ten sprzęt do dyspozycji" - powiedział.

Czytaj też: W Kielcach walka o to, kto będzie obsługiwał komunikację przez 10 lat×
KOMENTARZE (1)

  • jerry, 2017-09-22 14:35:36

    W końcu Gorzów się doczeka nowoczesnych tramwajów, a Pesa to bardzo dobry wybór.