PARTNER PORTALU
  • BGK

Nowe trolejbusy dla Lublina

  • PAP    19 kwietnia 2011 - 13:48
Nowe trolejbusy dla Lublina

Pierwsze nowe trolejbusy Solaris Trollino 12 pojawią się na ulicach Lublina po Świętach Wielkanocnych – zapowiedział we wtorek prezes lubelskiego MPK Czesław Rydecki.
Do MPK dotarło 5 nowych trolejbusów; w najbliższych tygodniach przybędzie ich jeszcze 10, a w przyszłym roku kolejne 15.

Kupno 30 nowych trolejbusów, połączone z modernizacją sieci trakcyjnej, będzie kosztowało łącznie 61 mln zł. MPK otrzymało na ten projekt dotację z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego w wysokości 26 mln zł – poinformował Rydecki.

Nowe trolejbusy, dostarczone przez spółkę Solaris Bus & Coach z Bolechowa, mają jednostki napędowe firmy Skoda Electric z Pilzna.

„Będą zużywać 20-25 proc. mniej energii niż stare trolejbusy” – powiedział Rydecki. Nowe pojazdy są niskopodłogowe i przystosowane do przewożenia osób niepełnosprawnych.

Zostały wyposażone w monitoring oraz automaty do sprzedaży biletów. Specjalnie zaprojektowana tapicerka na siedzeniach ozdobiona jest wzorem z logo Lublina.

W Lublinie trolejbusy obsługują niespełna jedną czwartą komunikacji zbiorowej. W mieście jest 8 linii trolejbusowych o łącznej długości ponad 30 kilometrów, obsługiwanych przez 60 pojazdów.

Większość maszyn jest przestarzała; najstarsze pochodzą z lat 80-tych ubiegłego wieku. Władze miejskie planują rozwój komunikacji trolejbusowej.

Jednym z elementów projektu stworzenia nowego systemu komunikacji, który ma być zrealizowany do początków 2015 r., jest zakup kolejnych 70 nowych trolejbusów.

Ma powstać też nowa zajezdnia dla tych pojazdów przy ul. Grygowej, a długość trakcji zostanie niemal podwojona. Cały projekt, który obejmuje także zakup 100 nowych autobusów, będzie kosztował około 520 mln zł.

Ponad połowa wydatków ma być sfinansowana z unijnego Programu Rozwój Polski Wschodniej.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (1)

  • Długowłosa, 2011-04-19 22:35:40

    Dobrze gdyby te informacje były w miarę pewne. Dokładnie tak samo wiele wiele razy już obiecywano i potem trzeba było Latami czekać !!