PARTNER PORTALU
  • BGK

Nowe ujęcie wody pitnej w Jaworznie

  • PAP    11 września 2013 - 15:03
Nowe ujęcie wody pitnej w Jaworznie

Nowe ujęcie wody pitnej otwarto w środę w Jaworznie. Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji zaprezentowało również multimedialną ścieżkę edukacyjną poświęconą tematyce uzdatniania wody - poinformował rzecznik przedsiębiorstwa Sławomir Grucel.
Jak informuje Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji (MPWiK) układ technologiczny nowoczesnej stacji uzdatniania wody "Piaskownia" został wyposażony m.in. w czujnik substancji ropopochodnych, system do produkcji ozonu, lampy UV, filtry węglowe.

Ujęcie może produkować 10 tys. metrów sześciennych wody na dobę.

Nowa stacja uzdatniania wody "Piaskowania" kosztowała - jak powiedział rzecznik przedsiębiorstwa Sławomir Grucel - ponad 19 mln zł. Jest ona częścią projektu modernizacji i rozbudowy systemu kanalizacyjnego miasta Jaworzno. Koszt całego projektu to ponad 122 mln zł. Projekt jest współfinansowany przez UE ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Oprócz ujęcia wody "Piaskownia", w czterech osiedlach Jaworzna - Górze Piasku, Długoszynie, Pieczyskach i Ciężkowicach - powstaje ok. 86 km kanalizacji, ponad 4 km sieci wodociągowej, 14 tłoczni i przepompowni. "Dzięki temu blisko 13 tys. mieszkańców zyska możliwość wygodnego korzystania z sieci kanalizacyjnej, co będzie wiązało się z likwidacją uciążliwych i często nieszczelnych szamb, a to z kolei przełoży się na poprawę środowiska naturalnego oraz na jakość gleby i wód podziemnych" - informuje przedsiębiorstwo z Jaworzna.

W środę podczas otwarcia nowego ujęcia wody pitnej zaprezentowano również multimedialną ścieżkę edukacyjną, która obejmuje słuchowisko, komiks oraz grę sprawdzającą wiedzę z zakresu ekologii oraz uzdatniania wody pitnej. "Ścieżka jest nastawiona na wycieczki szkolne. Przy nagraniu słuchowiska opartego na rozmowie pracownika przedsiębiorstwa z chłopcem brali udział wyłonieni w castingu mieszkańcy miasta" - dodał rzecznik MPWiK.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.