PARTNER PORTALU
  • BGK

Nowe uprawnienia krakowskiego lotniska

  • PAP    11 marca 2013 - 16:43
Nowe uprawnienia krakowskiego lotniska

Międzynarodowy Port Lotniczy Kraków Balice uzyskał uprawnienia LVTO (Low Visibility Take-Off), pozwalające na wykonywanie startów w warunkach ograniczonej widzialności. Będą one możliwe przy minimalnej widoczności wynoszącej 350 metrów.
Jak wyjaśniła w poniedziałek rzecznik portu Urszula Podraza, dotychczas samoloty mogły startować z krakowskiego lotniska, gdy widoczność na pasie sięgała minimalnie 400 metrów.

Zgodnie z decyzją Urzędu Lotnictwa Cywilnego zarządzający portem może uruchamiać procedurę umożliwiającą starty przy widoczności nie mniejszej niż 350 m. Procedura ta polega na ograniczeniu ruchu naziemnego do niezbędnego minimum, dodatkowym oznakowaniu newralgicznych miejsc na styku z polem manewrowym oraz inspekcji lotniska przez służby operacyjne.

Decyzję o uruchomieniu procedury podejmuje kontroler wieży kontroli lotów, na podstawie aktualnych warunków pogodowych.

"Decyzja ULC zwiększa nasze możliwości w odprawianiu samolotów w trudniejszych warunkach pogodowych. Uzyskaliśmy ją po audycie rozszerzającym uprawnienia lotniska i potwierdzającym gotowość naszych służb" - ocenił Jan Pamuła, prezes Kraków Airport.

Władze krakowskiego lotniska zamierzają zgłosić port do certyfikacji do lądowań precyzyjnych w tzw. II kategorii urządzenia ILS, co umożliwi lądowanie samolotów w trudnych warunkach atmosferycznych. Kraków Airport będzie pierwszym regionalnym lotniskiem w kraju, na którym zostanie wprowadzona II kategoria systemu wspomagania lądowania przy ograniczonej widzialności ILS (Instrument Landing System).

Obecne wyposażenie lotniska w trudnych warunkach widoczności umożliwia pilotowi podjęcie decyzji o lądowaniu na wysokości nie mniejszej niż 60 m, przy widzialności na drodze startowej nie gorszej niż 550 m.

Podwyższenie kategorii obniży te progi o połowę, co będzie miało istotne znaczenie w dniach, gdy na otoczonym wzniesieniami lotnisku utrzymuje się mgła.

Kraków Airport jest drugim, co do wielkości - po warszawskim lotnisku - portem w Polsce. W zeszłym roku odprawił rekordową liczbę 3,44 mln pasażerów. W obowiązującym zimowym rozkładzie lotów oferuje połączenia do ponad 50 portów, realizowane przez 18 przewoźników, w tym 11 tradycyjnych i ośmiu niskokosztowych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.