PARTNER PORTALU
  • BGK

Nowe zasady odbierania śmieci w Warszawie nie dla wszystkich

  • AT    27 stycznia 2014 - 12:21
Nowe zasady odbierania śmieci w Warszawie nie dla wszystkich

Od 1 lutego w Warszawie obowiązywać zacznie nowy system gospodarki odpadami. Jednak będzie on dotyczył tylko ośmiu dzielnic. Bez zmian pozostaną stawki opłaty za gospodarowanie odpadami.
Jak poinformowała "Gazeta Wyborcza" dopiero kilka dni temu urzędnicy przyznali oficjalnie, że system pomostowy, który od lipca obowiązuje w Warszawie, będzie w dziesięciu dzielnicach przedłużony.

To dlatego, że od października Krajowa Izba Odwoławcza bada, czy oferty firm, które chcą wywozić i zagospodarowywać odpady warszawiaków, zostały wybrane prawidłowo - podaje "GW". Wynik przetargu, w którym decydowały najniższe stawki, podważają dwie firmy: Byś i Remondis. Nie wygrały żadnego kontraktu, choć było do wzięcia dziewięć wyznaczonych w mieście rejonów (każdy liczy od 1 do 3 dzielnic). Zakwestionowały decyzje komisji przetargowej dotyczące w sumie 10 dzielnic.

Władze Warszawy zdecydowały więc, że podpiszą umowy na obsługę tych części miasta, co do których nie było sporu. Tutaj reforma śmieciowa będzie wdrażana od 1 lutego - wyjaśnia "GW".

Docelowe zasady będą obowiązywały mieszkańców Pragi Południe i Pragi Północ, Rembertowa, Wawra, Wesołej, Śródmieścia, Ursynowa oraz Wilanowa. W praktyce oznacza to, że od 1 lutego 2014 r., śmieci będą odbierane z terenu tych dzielnic według następujących zasad:

* zabudowa jednorodzinna:

- odpady zmieszane (odpadki kuchenne etc.): co najmniej raz na dwa tygodnie,

- odpady segregowane – suche (papier, karton, plastik, kartony po sokach i mleku etc.): co najmniej raz na cztery tygodnie,

- szkło: co najmniej raz na cztery tygodnie;

* zabudowa wielorodzinna:

- odpady zmieszane: co najmniej dwa razy w tygodniu,

- odpady segregowane – suche: co najmniej raz na tydzień,

- szkło: co najmniej raz na cztery tygodnie.

Odpady wielkogabarytowe ze wszystkich typów nieruchomości będą odbierane w ramach zbiórek akcyjnych, co najmniej raz na cztery tygodnie. Dodatkowo, w okresie poświątecznym, organizowane będą dwie zbiórki choinek. Odpady zielone, m.in. liście, będą odbierane w każdy weekend, od maja do listopada. Szczegółowe harmonogramy, ustalane na podstawie przeprowadzonej inwentaryzacji, będą przekazywane mieszkańcom przez firmy obsługujące ich dzielnicę do końca przyszłego tygodnia.

Czytaj też:  Śmieci w Warszawie na nowych zasadach

Warszawiacy, którzy zadeklarowali selektywną zbiórkę odpadów, będą je segregować według podziału: śmieci zmieszane trafią do czarnych pojemników, segregowane (papiery oraz plastik) do pojemników w kolorze czerwonym, a szkło opakowaniowe – do pojemnika zielonego.

Właściciele lub zarządcy nieruchomości zlokalizowanych na obszarze ośmiu dzielnic objętych od lutego docelowym systemem nie muszą składać nowych deklaracji, wypowiadać ani zawierać nowych umów. Jedynym obowiązkiem będzie terminowe uiszczanie opłaty „śmieciowej” oraz – jeśli tak zadeklarowano – segregowanie odpadów z podziałem na trzy rodzaje.

Trzyletnie umowy na obsługę czterech pierwszych obszarów miasta podpisano 19 listopada. Podpisane umowy dotyczą odbioru i zagospodarowania odpadów, co oznacza, że zatrudnione firmy będą nie tylko wywozić śmieci z mieszkań, domów i biur, ale również dbać o ich przetworzenie. Będą one obowiązywać przez trzy kolejne lata: od lutego 2014 r. do końca stycznia 2017 r.

Bez zmian pozostaje natomiast organizacja wywozu odpadów z pozostałych warszawskich dzielnic. Po 1 lutego śmieci z Białołęki, Bemowa, Bielan, Mokotowa, Targówka, Ursusa, Włoch, Woli oraz Żoliborza będą odbierane na dotychczasowych zasadach przez firmy, które odbierały odpady przed 31 stycznia 2014 r. w ramach systemu pomostowego. Częstotliwość odbioru odpadów oraz wysokość stawek za odbiór odpadów pozostają w tych dzielnicach na dotychczasowym poziomie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.