PARTNER PORTALU
  • BGK

Nowe zasady odbioru odpadów w warmińsko-mazurskich gminach

  • PAP    9 sierpnia 2013 - 18:21
Nowe zasady odbioru odpadów w warmińsko-mazurskich gminach

We wszystkich 116 gminach woj. warmińsko-mazurskiego funkcjonuje nowy system odbioru od mieszkańców odpadów komunalnych – zapewnił minister środowiska Marcin Korolec, który w piątek spotkał się w Olsztynie z samorządowcami z tego regionu.
Szef resortu środowiska ocenił po spotkaniu, że nowy system wszedł w życie we wszystkich gminach na Warmii i Mazurach i mają one za sobą pierwszy krok w rewolucji śmieciowej. Jak przypomniał, to kolejny region, w którym rozmawiał z przedstawicielami lokalnych samorządów o wdrażaniu ustawy o odpadach.

Z informacji przedstawionych ministrowi przez administrację wojewódzką wynika, że obecnie wszystkie lokalne samorządy w regionie rozstrzygnęły przetargi i podpisały umowy z firmami odbierającymi odpady.

Zdaniem wicewojewody warmińsko-mazurskiego Jana Maścianicy największe problemy sprawiało samorządom uchwalenie regulaminów utrzymania czystości i porządku w gminach. Znaczną część tych uchwał musiał uchylić wojewoda, bo zawierały zapisy, które nie miały podstaw prawnych i były zbyt uciążliwe dla mieszkańców.

Na spotkaniu w Olsztynie przedstawiciele gmin pytali ministra m.in. o to, jak należy w nowym systemie odbioru odpadów traktować osoby wypoczywające w domach letniskowych, które przez większą część roku nie są zamieszkane.

Mówili też o przypadkach nieporozumień w relacjach ze spółdzielniami mieszkaniowymi. Władze części spółdzielni uznały, że składanie deklaracji śmieciowych i wnoszenie opłat za odbiór odpadów jest indywidualnym obowiązkiem spółdzielcy wobec gminy.

W ocenie Korolca jest to nadal obowiązek zarządów spółdzielni, a nowa ustawa nie zmieniła przepisów w tym zakresie. Zadeklarował jednak, że ze względu na liczne sygnały w tej sprawie resort rozważy doprecyzowanie lub powtórzenie tych przepisów, aby przeciąć wątpliwości interpretacyjne.

Minister przypomniał, że tzw. rewolucja śmieciowa wynika z konieczności spełnienia unijnych norm, zgodnie z którymi od 2020 r. co najmniej połowa takich surowców jak papier, szkło, plastik czy metal musi być odzyskana z odpadów.

Według ministra system ruszył i już można mówić o skokowej zmianie w pozyskiwaniu posegregowanych odpadów. Jego zdaniem, w miarę jak będzie doskonalony, nastąpi też rozwój przemysłu wykorzystującego surowce wtórne.

Zgodnie z nowymi przepisami od 1 lipca odpowiedzialność za gospodarkę odpadami - organizację ich odbioru od mieszkańców i utylizację - ponosi gmina. Dotychczas to właściciele nieruchomości decydowali, który przedsiębiorca odbierał od nich śmieci. W myśl nowych rozwiązań wybór takiej spółki należy do gminy.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (2)

  • Mazury, 2013-08-12 08:27:08

    mieszkam w gminie Kruklanki, pracuję na terenie miasta Giżycka; nie zauważam żadnej segregacji śmieci; deklaracje złożone o segregacji, umowy z firmą podpisane, ale tylko tyle... firma się nie wywiązuje z umowy, brak konteneró do segregacji, a smieci nadal (prawdopodobnie do 30 wrezśnia) wrzucam nie...segregowane do swojego własnego pojemnika zakupionego w ramach poprzedniego "systemu"; papier co innego, a rzeczywistośc co innego, gdzie prawda?? dlaczego tak bardzo się prawdę wypacza?? żenujące  rozwiń
  • Elżbieta Przymenska, 2013-08-09 22:34:50

    Mieszkam w Ostródzie w zasobach Spółdzielni Mieszkaniowej i jak dotąd jedyne odpady jakie w tej chwili segregujemy to plastikowe butelki, ponieważ do tej pory nie dostarczono nam pojemników na szkło i papier zaś zabrano te, które stały na naszym osiedlu PRZED wprowadzeniem w życie ustawy. W Związku... Gmin "Czyste Środowisko" uzyskałam telefoniczną informację że mimo iż deklarowałam wolę segregowania śmieci mam wszystko wrzucać do jednego pojemnika! Trzy dni temu napisałam w tej sprawie e-mail, jak do tej pory bez odpowiedzi. Wielu lokatorów jest zbulwersowanych tą sytuacją ponieważ uprzednio segregowaliśmy odpady i pojemniki zapełniały się bardzo szybko co jednoznacznie świadczy o tym, że ludzie traktowali ten problem odpowiedzialnie, niestety jak widać wylano dziecko z kąpielą i ciekawi mnie kiedy ta sytuacja ulegnie zmianie i?  rozwiń