PARTNER PORTALU
  • BGK

Nowe źródło ciepła powstanie w Stalowej Woli

  • PAP    6 lutego 2012 - 17:10
Nowe źródło ciepła powstanie w Stalowej Woli

Wiosną powinna rozpocząć się budowa bloku gazowo-parowego w Elektrociepłowni Stalowa Wola. Ciepło będzie dostarczane do Stalowej Woli oraz do miejscowych zakładów na terenie specjalnej strefy ekonomicznej.
Inwestycję wykona firma Iberdrola za prawie 1,59 mld zł. Blok o mocy ponad 400 megawatów uruchomiony zostanie pod koniec 2014 r.

Jak poinformował prezes stalowowolskiej Elektrociepłowni Julian Piotr Koza, jeśli nie będzie odwołań od wyniku przetargu, umowa z wykonawcą może zostać podpisana jeszcze w lutym.

"Od momentu podpisania wykonawca będzie miał 38 miesięcy na zbudowanie bloku. W przetargu zaznaczyliśmy, że wykonawca ma pół roku na jego uruchomienie. Liczymy, będzie to możliwe pod koniec 2014 r., a pełną moc blok uzyska na początku 2015 r." - dodał Koza.

Zaznaczył, że oferta hiszpańskiej Iberdroli była najkorzystniejsza; opiewała na 1,59 mld zł. Pozostałe były droższe. Konsorcjum Polimeksu zaproponowało cenę 1,837 mld zł; firma Abner Energia - 1,932 mld zł, a konsorcjum PBG - 2,533 mld zł. Kryterium wyboru ofert była w 69 proc. cena, pozostałe 31 proc. stanowiły parametry techniczne.

Blok gazowo-parowy, który postanie w Stalowej Woli, będzie miał moc ponad 400 MW (megawatów), w całości będzie zasilany gazem ziemnym. Prezes Elektrociepłowni zaznaczył, że szacunkowe zużycie tego surowca wyniesie 600 mln m. sześc. rocznie. "Zakładamy, że blok będzie pracował 8 tys. godzin w ciągu roku" - dodał.

Odbiorcą energii będą głównie spółki Tauron i PGNiG (Spółka Elektrociepłownia Stalowa Wola została powołana przez Tauron i PGNiG), natomiast ciepło będzie dostarczane do Stalowej Woli oraz do miejscowych zakładów na terenie specjalnej strefy ekonomicznej.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.