PARTNER PORTALU
  • BGK

Nowe źródło ciepła powstanie w Stalowej Woli

  • PAP    6 lutego 2012 - 17:10
Nowe źródło ciepła powstanie w Stalowej Woli

Wiosną powinna rozpocząć się budowa bloku gazowo-parowego w Elektrociepłowni Stalowa Wola. Ciepło będzie dostarczane do Stalowej Woli oraz do miejscowych zakładów na terenie specjalnej strefy ekonomicznej.
Inwestycję wykona firma Iberdrola za prawie 1,59 mld zł. Blok o mocy ponad 400 megawatów uruchomiony zostanie pod koniec 2014 r.

Jak poinformował prezes stalowowolskiej Elektrociepłowni Julian Piotr Koza, jeśli nie będzie odwołań od wyniku przetargu, umowa z wykonawcą może zostać podpisana jeszcze w lutym.

"Od momentu podpisania wykonawca będzie miał 38 miesięcy na zbudowanie bloku. W przetargu zaznaczyliśmy, że wykonawca ma pół roku na jego uruchomienie. Liczymy, będzie to możliwe pod koniec 2014 r., a pełną moc blok uzyska na początku 2015 r." - dodał Koza.

Zaznaczył, że oferta hiszpańskiej Iberdroli była najkorzystniejsza; opiewała na 1,59 mld zł. Pozostałe były droższe. Konsorcjum Polimeksu zaproponowało cenę 1,837 mld zł; firma Abner Energia - 1,932 mld zł, a konsorcjum PBG - 2,533 mld zł. Kryterium wyboru ofert była w 69 proc. cena, pozostałe 31 proc. stanowiły parametry techniczne.

Blok gazowo-parowy, który postanie w Stalowej Woli, będzie miał moc ponad 400 MW (megawatów), w całości będzie zasilany gazem ziemnym. Prezes Elektrociepłowni zaznaczył, że szacunkowe zużycie tego surowca wyniesie 600 mln m. sześc. rocznie. "Zakładamy, że blok będzie pracował 8 tys. godzin w ciągu roku" - dodał.

Odbiorcą energii będą głównie spółki Tauron i PGNiG (Spółka Elektrociepłownia Stalowa Wola została powołana przez Tauron i PGNiG), natomiast ciepło będzie dostarczane do Stalowej Woli oraz do miejscowych zakładów na terenie specjalnej strefy ekonomicznej.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: