PARTNER PORTALU
  • BGK

Nowelizacja ustawy o termomodernizacji do końca marca. Powstanie definicja osoby ubogiej energetycznie

  • PAP/KDS    5 lutego 2018 - 15:12
Nowelizacja ustawy o termomodernizacji do końca marca. Powstanie definicja osoby ubogiej energetycznie
Jak wyliczył Instytut Badań Strukturalnych, w Polsce jest ok. 5,5 mln domów jednorodzinnych, z czego 75 proc. energetycznie nieefektywnych. (fot.shutterstock.com)

Wprowadzenie definicji "osoby ubogiej energetycznie" zakłada nowelizacja ustawy o termomodernizacji - poinformowała minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz. Dodała też, że dokument ma być gotowy do końca marca.
  • Termomodernizacja - to w opinii ministerstawa przedsiębiorczości i technologii - najskuteczniejszy sposób walki ze smogiem.
  • Jak wyliczył Instytut Badań Strukturalnych, w Polsce jest ok. 5,5 mln domów jednorodzinnych, z czego 75 proc. energetycznie nieefektywnych.
  • - Światowe szacunki są takie, że wśród osób mieszkających w domach jednorodzinnych 10-15 proc., to osoby ubogie energetycznie - powiedziała Emilewicz.

Osoby takie nie będą w stanie unieść kosztów związanych w wymianą palenisk na nowocześniejsze i zakup lepszego, ale kosztowniejszego paliwa, oraz zaizolowania swych domostw.

Z opublikowanej analizy IBS wynika, że choć w ciągu pięciu lat ubóstwo energetyczne w Polsce spadło, to jednak nadal jest nim dotkniętych ok. 4,6 mln osób. Ubóstwo energetyczne tylko częściowo pokrywa się z ubóstwem dochodowym, w przypadku którego przysługuje pomoc socjalna, w Polsce żyje grupa osób, której system opieki społecznej "nie łapie". Według wyliczeń Instytutu może być to nawet 2,1 mln osób, które mieszkają w niedogrzanych mieszkaniach lub nie stać ich na zapłacenie rachunków.

Potrzeby energetyczne to z kolei wszystkie czynności, podczas których korzystamy z energii cieplnej i elektrycznej, niezbędne do utrzymywania godnego poziomu życia, czyli: ogrzewanie mieszkania, podgrzewanie wody, oświetlenie, przygotowywanie posiłków i korzystanie z podstawowych sprzętów RTV i AGD. Jeśli koszt zaspokojenia potrzeb energetycznych jest na tyle wysoki, że członkowie gospodarstwa domowego mają dylemat, czy ograniczać te potrzeby, czy też oszczędzać kosztem innych dóbr, np. na żywności, lekach czy edukacji - wtedy możemy mówić o ubóstwie energetycznym.

Czytaj więcej: Jadwiga Emilewicz: normy węgla do domowych pieców od przyszłego sezonu grzewczego

Wzorem innych krajów ubóstwo energetyczne w takim ujęciu mierzone jest wskaźnikiem "wysokie koszty - niskie dochody".

Jak zapowiedziała Emilewicz, na potrzeby nowelizacji ustawy o termomodernizacji zostanie wprowadzona definicja osoby ubogiej energetycznie. - To społecznie istotny problem - mówiła. W jej opinii, są środki publiczne na pomoc takim osobom.

Emilewicz wskazała na ważną rolę, jaką w walce ze smogiem prowadzą - poprzez przyłączanie do sieci czy to ciepłowniczych czy gazowych - spółki Skarbu Państwa. - Bardzo efektywnie włączył się PGNiG, który jest gotowy - po tym jak przeprowadzimy rozmowy z Urzędem Regulacji Energetyki - znacząco obniżyć koszty przyłączenia dla osób, które są dotknięte tym problemem - ujawniła.

Dodała, że analizowane są też - wzorowane na brytyjskich - rozwiązania, by ubogim energetycznie można było zaoferować specjalną taryfę. Emilewicz powiedziała, że na ten temat prowadzone są również rozmowy z firmami energetycznymi. - Myślę, że w ciągu tego roku uda nam się wypracować rozwiązanie inne niż obecnie proponowane - powiedziała.

Czytaj więcej: NIK krytycznie o zagospodarowaniu terenów Kopalni Siarki Machów

REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.