PARTNER PORTALU
  • BGK

Nowoczesna oczyszczalnia ścieków w Mogilnie za 33 mln zł

  • JRP    3 kwietnia 2018 - 13:36
Nowoczesna oczyszczalnia ścieków w Mogilnie za 33 mln zł
Oczyszczalnia jest najdroższą inwestycją w historii gminy. Fot. Facebook / Leszek Duszyński

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dofinansuje przebudowę i rozbudowę oczyszczalni ścieków w gminie Mogilno w województwie kujawsko-pomorskim kwotą 17 mln złotych.
Umowę podpisano 29 marca w siedzibie NFOŚiGW w Warszawie. Beneficjent zastrzegł, że planuje jeszcze wystąpienie w II kwartale z dodatkowym wnioskiem o kolejne dofinansowanie, tym razem w formie pożyczki ze środków Narodowego Funduszu w kwocie blisko 10 milionów złotych, by zapewnić całemu przedsięwzięciu płynne finansowanie. Będzie to największa inwestycja komunalna w dziejach powojennego samorządu terytorialnego w gminie Mogilno.

Zwiększona zostanie przepustowość zakładu oczyszczania ścieków. Wdroży się system GIS (ang. Geographic Information System), który wspomoże proces decyzyjny i usprawni zarządzanie całym kompleksem. Z ulepszonego systemu oczyszczania ścieków skorzysta niemal 15 tysięcy osób. Zakończenie robót budowlanych nastąpi pod koniec lipca 2021 r., a osiągnięcie ostatecznego efektu ekologicznego zaplanowano na lipiec 2022 r.

- Robimy milowy krok w XXI wiek. Nasza stara oczyszczalni, wybudowana w latach 70. ubiegłego wieku, nie spełnia norm unijnych - podkreślił burmistrz Mogilna, Leszek Duszyński, podpisując umowę. - Przez tę przestarzałą infrastrukturę nie możemy do systemu oczyszczania swobodnie podłączać nowych osiedli. Obiekt wymaga szybkiej i gruntownej modernizacji.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dofinansuje przedsięwzięcie dzięki wykorzystaniu środków z II osi priorytetowej Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, w ramach działania 2.3 Gospodarka wodno-ściekowa w aglomeracjach, które wdraża w porozumieniu z Ministerstwem Środowiska. Dofinansowanie wyniesie 17 milionów złotych, przy czym koszt całkowity przedsięwzięcia to 33 miliony złotych.

Remont i modernizacja oczyszczalni ścieków pozwoli podłączyć do niej nowe osiedla wybudowane w  miejscowościach sąsiadujących z Mogilnem: w Świerkówcu, Żabnie, Stawiskach, Wiecanowie i Iskrze.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.