PARTNER PORTALU
  • BGK

Nowoczesna SKM-ka już na trasie

  • PAP    9 kwietnia 2010 - 16:04

- Pierwszy nowoczesny pociąg stołecznej Szybkiej Kolei Miejskiej od piątku kursuje na linii Pruszków-Sulejówek. W pierwszą podróż w kierunku Pruszkowa pociąg wyruszył z Warszawy Wschodniej, a wśród pasażerów była prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.
- Pociąg jest bardzo wygodny, można powiedzieć, taki XXI wiek, niczym się nie różni od tych, które kursują w okolicy Ile-de-France, a nawet jest może nowocześniejszy, bo nowszy. Jest monitoring, wiec będzie bezpieczny - mówiła dziennikarzom podczas pierwszej przejażdżki nowym pociągiem Gronkiewicz-Waltz.

Jak podkreślił Zbigniew Konieczek, prezes firmy NEWAG S.A., która wyprodukowała pociąg, został on zrobiony dokładnie tak, jak życzył sobie zamawiający: układ siedzeń jest taki jak w metrze, a w skrajnych wagonach - tradycyjny, w każdym wagonie są trzy pary drzwi, dzięki czemu pasażerowie będą mogli szybko się wymieniać, są miejsca na rowery, przy wejściach zamontowano platformy dla osób na wózkach inwalidzkich. Pociąg jest w pełni klimatyzowany, na drzwiach są specjalne fotokomórki liczące wsiadających i wysiadających pasażerów, co pozwala zbierać informacje przydatne np. przy układaniu rozkładów jazdy. - Myślę, że to wszystko spowoduje, że standard podróżowania zacznie piąć się w górę, wyznaczymy nowy standard pojazdów aglomeracyjnych - mówił.

Miasto kupiło cztery elektryczne zespoły trakcyjne typu 19WE, które będą służyć pasażerom linii S2 Szybkiej Kolei Miejskiej Pruszków-Sulejówek. Kolejny dostarczony będzie jeszcze w kwietniu, a następne w czerwcu.

- Apetyt rośnie w miarę jedzenia. Wszystko robimy w ramach możliwości finansowych. SKM-ka skorzystała z umowy leasingu finansowego i kupiła tyle, na ile ją stać. To są nasze spółki, które trzeba doposażyć stopniowo i wymyślać takie konstrukcje finansowe, żeby miały zdolność kredytową, bo jak wiemy, mamy aż ponadto naszych inwestycji takich jak metro czy Most Północny, ale także kulturalnych i innych - mówiła Gronkiewicz-Waltz.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (1)

  • sasza, 2010-06-11 04:58:36

    czyżby to nawiazanie do MKD która była kiedyś bardzo szybka.NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: