PARTNER PORTALU
  • BGK

Nowoczesna stacja uzdatniania wody

  • EMM    24 czerwca 2010 - 11:59

Do użytku została oddana jedna z najnowocześniejszych stacji uzdatniania wody w Polsce. Dzięki zastosowanym technologiom woda w gminie Jarocin jest jeszcze lepszej jakości.
Możliwości produkcyjne nowej stacji uzdatniania wody w Jarocinie pozwalają na dostarczenie wody do ponad 80% mieszkańców gminy Jarocin.

- To inwestycja godna XXI wieku. Dzięki najlepszym rozwiązaniom technologicznym i ciekawej bryle architektonicznej, stacja uzdatniania wody jest jedną z najpiękniejszych i najnowocześniejszych tego typu w kraju - podkreślał podczas uroczystego otwarcia stacji uzdatniania wody Jerzy Wolski, prezes Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Jarocinie.

Jednak najważniejszą cechą stacji przy ul. Poznańskiej jest zastosowana w niej technologia uzdatniania wody, która decyduje o smaku wody, jej walorach fizyko-chemicznych oraz zabezpieczeniach antybakteryjnych.

- To była niezbędna inwestycja dla gospodarki wodno-ściekowej gminy Jarocin. Kryteria unijne dotyczące jakości wody są coraz bardziej zaostrzane. Dzięki przyszłościowemu myśleniu, w Jarocinie już teraz mamy stację uzdatniania wody na europejskim poziomie - mówi Wolski.

Jarocińska stacja jest najnowocześniejszym tego typu obiektem w regionie. Zastosowane w niej technologie pozwalają na sterowanie i monitorowanie pracy pozostałych stacji na terenie gminy, podnosząc bezpieczeństwo i zapewniając ciągłość w dostawie wody.

Najważniejsze jednak, że dzięki pracy stacji podniosła się jakość dostarczanej mieszkańcom wody.

- Dzięki realizacji inwestycji bez problemu spełniamy rygorystyczne normy polskie i unijne dotyczące jakości wody. Zastosowanie najlepszych dostępnych na rynku rozwiązań pozwala osiągać najkorzystniejsze parametrów wody wskazywane przez Ministerstwo Zdrowia - tłumaczy Elżbieta Kostka, kierownik działu techniczno-inwestycyjnego PWiK.

Uzdatnianie wody - redukcja żelaza i manganu - odbywa się w procesie dwustopniowym przy udziale ośmiu filtrów. Stacja jest wyposażona w agregaty, które zapewniają ciągłość dostaw wody i proces filtrowania nawet w przypadku braku prądu. Ponadto jarocińską stację wyposażono w specjalne zabezpieczenia antyskażeniowe.

- Gdyby doszło u nas do skażenia wody, np. bakterią koli, to stacja samoczynnie odetnie dostawę wody. Mieszkańcy mogą więc spać spokojnie - wyjaśnia Kostka.

 - Wszystkie techniczne aspekty oznaczają dla mieszkańców także to, że woda, która trafia do ich kranów jest jeszcze lepszej jakości - zawiera mniej manganu, żelaza czy chloru - dodaje.

Koszt budowy stacji uzdatniania wody to ponad 10 mln zł netto. Pieniądze na ten cel pochodziły z preferencyjnego kredytu w ramach Programu Municipal Finance Facility wspieranego przez Komisję Europejską na zadana związane z ochroną środowiska, który gminna spółka otrzymała z Banku Ochrony Środowiska.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.