PARTNER PORTALU
  • BGK

Nowoczesne śmieciarki obsługują Warszawę

  • pt    8 stycznia 2014 - 11:40
Nowoczesne śmieciarki obsługują Warszawę

Dzięki inteligentnym narzędziom znakowania, ważenia i monitorowania transportu, cała trasa śmieci komunalnych z prawobrzeżnych dzielnic Warszawy będzie kontrolowana.
Firma Lekaro, która od 1 lutego 2014 roku będzie odbierać odpady z warszawskich dzielnic: Praga Północ i Południe, Rembertów, Wawer i Wesoła, zakupiła 21 nowoczesnych ciężarówek, spełniających wymogi nowego systemu zagospodarowania odpadów komunalnych.

Dzięki inteligentnym narzędziom znakowania, ważenia i monitorowania transportu, cała trasa śmieci komunalnych od punktu ich odbioru aż do Regionalnej Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych będzie kontrolowana.

7 stycznia dostarczono do firmy 14 nowych pojazdów marki Scania - 7 śmieciarek z poprzedniej partii dostaw odbierało odpady z Warszawy już od lipca ubiegłego roku. W 2013 roku inwestycja Lekaro w ciężarówki spełniające warunki nowego systemu odbioru odpadów z terenu Warszawy wyniosła około 10,5 mln zł.
Zakupione śmieciarki posiadają lokalizację GPS z możliwością przesyłania danych za pośrednictwem internetu, a także zaawansowane systemy dynamicznego ważenia oraz identyfikacji pojemników za pomocą czipów.

W trakcie odbioru odpadów pojemnik jest ważony na wadze dynamicznej: przed, a następnie po jego opróżnieniu. Antena stanowiąca element wagi odczytuje informacje zapisane na czipie, wskazujące konkretny pojemnik, adres punktu odbioru odpadów, do którego jest przypisany oraz na jaką frakcję jest ten pojemnik przeznaczony.

System łączy zebrane w ten sposób dane wraz z lokalizacją GPS, dając dokładną informację, skąd odpady zostały zabrane oraz ile ich było. – Miasto może śledzić online gdzie śmieciarka była, jest i jakie punkty trasy pozostały do wykonania, a wszystkie dane są dostępne natychmiast na serwerach firmy  i ratusza.

Dzięki wagom dynamicznym o dokładności do 2 kilogramów, dokładnie będziemy wiedzieć, ile śmieci produkują poszczególne punkty odbioru odpadów - mówi Leszek Zagórski, dyrektor Lekaro.

Nowe pojazdy spełniają normy dotyczące niskiej emisji spalin (EURO5). Ciche ciężarówki bezpylne, przeznaczone do odbioru odpadów zmieszanych gwarantują, że żadne płyny czy zapachy nie wydostają się z pojemników podczas opróżniania.

- Do obsługi pięciu dzielnic Warszawy przeznaczymy łącznie aż 50 pojazdów, czyli więcej niż wymaga od nas miasto. Aktualnie prowadzimy prace nad dodatkowym wyposażeniem pozostałych śmieciarek – dodaje dyrektor Lekaro.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (2)

  • Kasia z MS, 2014-01-08 20:00:51

    W śmieciarkach Remondisu siedzą alpejskie świstaki, siedzą i pracowicie sortują to co wrzucono, a w śmieciarkach francuskiej SITY siedzą pirenejskie świstaki...
  • taba-t1, 2014-01-08 18:19:37

    Ciekawe jak takie śmieciarki będą odbierać zielone, wysegregowane lub pobudowlane odpady komunalne?