PARTNER PORTALU
  • BGK

Nowoczesny pociąg przyjechał wcześniej

  • AW/slaskie.pl    13 kwietnia 2011 - 15:42

Wcześniej niż zakładała podpisana umowa nowy pociąg trafia do Województwa Śląskiego. W środę na katowickim dworcu, oficjalnie przekazano Samorządowi Województwa Śląskiego pierwszy elektryczny zespół trakcyjny typu elf.
Przekazany pociąg to pierwszy z dziewięciu tego typu nowoczesnych pojazdów wyprodukowanych przez firmę Pojazdy Szynowe PESA Bydgoszcz Spółka Akcyjna Holding. W uroczystości udział wzięła wicemarszałek Województwa Śląskiego, przewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego,  przedstawiciele producenta oraz Śląskiego Zakładu Przewozów Regionalnych i spółki Koleje Śląskie.

Formalnie, zgodnie z harmonogramem, dostawa pierwszego pojazdu powinna nastąpić w terminie 540 dni od podpisania umowy, czyli w czerwcu 2011 roku, natomiast ostatnie pojazdy dostarczone będą do 680 dni po podpisaniu umowy (czyli na przełomie października i listopada 2011 roku). Wszystko wskazuje na to, iż dostawa pojazdów nastąpi wcześniej. Sekretarz Województwa Śląskiego Łukasz Czopik zapowiedział, że najprawdopodobniej w czerwcu w regionie będzie już w sumie pięć pociągów, w lipcu siedem, a w sierpniu dziewięć.

Umowę na zakup 8 pociągów, o wartości 187,4 mln zł (w tym ponad 108 mln 800 tys. zł z Unii Europejskiej), podpisano 22 grudnia 2009 r. W marcu tego roku zawarto umowę na dostawę kolejnego, dziewiątego pociągu za 22,4 mln zł. Będzie on technicznie podobny do wcześniej zamówionych składów. Wszystkie zostały zakupione przez Samorząd Województwa Śląskiego na potrzeby Kolei Śląskich. Będą jeździć na trasie z Gliwic do Częstochowy.

Przekazany dziś w Katowicach EFL to pierwszy z dwóch pociągów. Drugi zostanie zaprezentowany dzień później, w czwartek 14 kwietnia, podczas Targów Transportu, Spedycji i Logistyki w Sosnowcu.

Czytaj też: Elf na targach w Expo Silesia

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Hanka, 2011-04-13 16:55:56

    Nowoczesny pociąg przyjechał wcześniej!!! I co wy na to???