Nowoczesny system usprawni komunikację w Bydgoszczy

Inteligentny System Transportowy dla Komunikacji Miejskiej zostanie do 2014 r. uruchomiony w Bydgoszczy. System kosztować będzie blisko 70 mln zł, z czego aż 56 mln zł sfinansuje Unia Europejska.
Nowoczesny system usprawni komunikację w Bydgoszczy
"W ciągu dwóch lat Bydgoszcz zyska system, który rozładuje korki uliczne. Celem tej inwestycji jest skrócenie czasu przejazdu przez miasto" - powiedział w środę prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski podczas uroczystości podpisania umowy na realizację projektu.

Na 50 skrzyżowaniach w mieście pojawią się czujniki zliczające pojazdy i przekazujące informacje do komputerów analizujących dane. System umożliwi również wyświetlanie w czasie rzeczywistym na tablicach LCD godzin odjazdów tramwajów i autobusów.

Czytaj też: 10 najbardziej inteligentnych miast

Autorzy projektu Inteligentnego Systemu Transportowego planują m.in. montaż 180 tablic informacyjnych na 90 przystankach tramwajowych, tablic informacyjnych dla kierowców i ułożenie prawie 30 kilometrów kabli światłowodowych, które połączą system z centrum zarządzania. Według założeń bydgoski ITS ma objąć pięć elementów, z których pierwszy to sterowanie ruchem, czyli 54 sygnalizacje świetlne połączone w ramach wspólnego systemu sterowania.

Drugi element - to tablice informacyjne naprowadzające kierowców na drogi alternatywne. Informacje będą pojawiać się automatycznie, na podstawie danych zbieranych przez kamery i czujniki, dzięki czemu kierowcy szybko dowiedzą się o sytuacji na drogach, a w kryzysowych sytuacjach zobaczą trasy objazdu.

Trzeci element ITS to monitoring obejmujący podgląd skrzyżowań, analizę tablic rejestracyjnych i wideodetekcję, na podstawie której liczony będzie przepływ pojazdów przez dane skrzyżowanie. Czwarty element dotyczy obszarów parkowania, na których nowe parkomaty przesyłać będą do centrum zarządzania informacje o liczbie wolnych miejsc na danej ulicy, a informacje na ten temat pojawiać się będą na wyświetlaczach.

Ostatnia część projektu będzie rozszerzeniem systemu tablic informacyjnych transportu publicznego, z których pasażerowie dowiedzą się m.in. o dokładnym czasie przyjazdu następnego tramwaju. Zamontowane w 80 tramwajach nadajniki pozwolą na uprzywilejowanie komunikacji miejskiej wobec pozostałych uczestników ruchu. System ma osiągnąć pełną funkcjonalność do 2014 roku.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE