PARTNER PORTALU
 • BGK

Nowosądeccy radni poparli Inowrocław ws. ustawy śmieciowej

 • PAP    27 listopada 2012 - 19:29
Nowosądeccy radni poparli Inowrocław ws. ustawy śmieciowej

Nowosądeccy radni podczas wtorkowej sesji podjęli uchwałę, w której poparli samorządowców z Inowrocławia w sprawie skierowania do Trybunału Konstytucyjnego wniosku o stwierdzenie niezgodności z konstytucją nowych przepisów o usuwaniu nieczystości i porządku w gminach.
We wrześniu radni Inowrocławia (woj. kujawsko-pomorskie) zdecydowali o skierowaniu ustawy do Trybunału Konstytucyjnego, a prezydent tego miasta zwrócił się o poparcie wniosku do innych polskich samorządów.

We wniosku Rady Miejskiej Inowrocławia skierowanym do Trybunału Konstytucyjnego jest mowa o niezgodności z konstytucją przepisów ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Samorządowcy nie zgadzają się z zapisami w zakresie, w jakim ustawa ta nakłada na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast obowiązek zorganizowania przetargu na odbieranie odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości albo przetargu na odbieranie i zagospodarowanie tych odpadów.

Czytaj też: Wspierają Inowrocław ws. ustawy śmieciowej

Władze Nowego Sącza nie zgadzają się z zapisami nowej ustawy, według których samorządy będą musiały organizować przetarg nawet w przypadku, gdy posiadają własną firmę komunalną zajmującą się wywozem śmieci.

Wniosek Rady Miejskiej Inowrocławia poparło już podobnymi uchwałami kilkaset gmin i miast z całej Polski m.in. Rady Miejskie z Gdańska, Katowic, Łodzi, Zielonej Góry, Torunia, Mysłowic, Zgierza, Nowej Rudy, Strzelec Opolskich oraz Związek Miast Polskich, Warmiński Związek Gmin i zrzeszenia prezydentów, burmistrzów i wójtów z kilku województw.

Przygotowana przez Ministerstwo Środowiska nowelizacja ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach weszła w życie 1 stycznia 2012 r. Dotychczas to właściciele nieruchomości decydowali, który przedsiębiorca odbierał od nich śmieci. W myśl nowych przepisów wybór takiej spółki należy tylko i wyłącznie do gminy. W drodze przetargu będzie ona wybierać jeden podmiot świadczący usługi na całym jej terenie, a w przypadku większych gmin - na określonym obszarze. Władze lokalne mają czas do połowy 2013 r. na wprowadzenie nowych rozwiązań.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (3)

 • Mieszkaniec Cieszyna, 2012-11-28 09:27:28

  Jako obywatel jestem za zaskarżeniem całej ustawy do TK. Narusza moje konstytucyjne prawo do swobody zawierania umów. O ile w przypadku gdzie potrzebna jest stała infrastruktura, np. kanalizacja, to zgadzam się z potrzebą szerszych uregulowan i narzucająca sposób wykonania. Trudno sobie wyobrazic ...by pod rogą biegły trzy kanalizacje i przy zmianie umowy rozkopywać drogę! Jednak w przypadku odpadów komunalnych takiej infrastruktury nie ma i nie potrzeba. Nie rozumiem, dlaczego gmina ma mi narzucać wykonawcę i dlaczego nie mogę wybrac tego, który tą usługę wykonuje najlepiej. Np. ma najcichsze smieciarki i oferuje pojemniki plastikowe na kółkach przez co nie budzi mnie halasem o 6:15 gdy odbiera odpady z mojej posesji. Przez lata walczyłem z miejska firma, która dysponuje tylko smieciarkami na starych zdezelowanych Jelczach i wymaga by własciciel nieruchomości kupował metalowe kubły! 1,5 roku temu zmieniłem firmę, mam przez firmę dostarczony plastikowy kubeł, na uliczke podjezdża dostosowana do małych uliczek smieciarka IVECO, zawsze posprzatają jak cos w czasie oprózniania się wysypie. Odpady segregowane odbierają 1 x na miesiąc, a nie 4 razy w roku...itp. Do tego nie płace nic za odpady segregowane, koszt wywozu smieci jest niższy, itp. i NIE JEST TO ŻADNA MIĘDZYNARODOWA FIRMA, TYLKO PRYWATNA FIRMA LOKALNA. DLACZEGO MAM PLACIC WIĘCEJ ZA GORSZĄ USŁUGĘ!!! DLACZEGO MIASTO MA MI NARZUCAC WYKONAWCĘ W TAK PROSTEJ USLUDZE!!!??? DLACZEGO MAM  rozwiń
 • AAA, 2012-11-28 09:09:52

  a fuj! Znowu odzywa się hydra lodziarskich interesów samorzadowców. Trzeba raz , a skutecznie urwac łeb tej hydrze
 • af, 2012-11-27 23:21:05

  Brawo! Trzeba im raz dwa wybić z głowy te przetargi...