PARTNER PORTALU
  • BGK

Nowy cmentarz komunalny za 24,5 mln zł

  • PAP    13 lipca 2011 - 16:58
Nowy cmentarz komunalny za 24,5 mln zł

Władze Krakowa podpisały umowę na zaprojektowanie i budowę cmentarza komunalnego w Podgórkach Tynieckich.
Nekropolię ma zbudować polsko-włoskie konsorcjum za 24,5 mln zł. Mieszkańcy okolicznych terenów sprzeciwiają się tej inwestycji.

Jak poinformował w środę zastępca dyrektora ds. informacji Urzędu Miasta Krakowa Filip Szatanik, jednym z elementów inwestycji jest budynek ceremonialny wraz z pierwszą w mieście spopielarnią zwłok.

Obiekt ten budzi kontrowersje mieszkańców, którzy przekonują, że tak duże przedsięwzięcie zdegraduje okolicę, przyczyni się do zniszczenia siedlisk roślin i zwierząt tam występujących.

Nowy cmentarz będzie zlokalizowany w południowo–zachodnim obszarze Krakowa, przy węźle autostrady A-4 Kraków Sidzina.

Zajmie on dziewięć hektarów, znajdzie się tam miejsce na około 9 tys. mogił. W obiekcie ceremonialnym o powierzchni 1,5 tys. metrów kwadratowych będzie spopielarnia, kaplica, pomieszczenia administracyjne i techniczne dla pracowników oraz niewielkie lokale komercyjne.

Umowa koncesyjna została podpisania z konsorcjum: Centrum Pogrzebowe Sp. z o.o. z Łodzi, Przedsiębiorstwo Usług Pogrzebowych Klepsydra z Łodzi, Urciuoli Group`s S.R.L. z Avellino we Włoszech.

Polsko-włoskie konsorcjum było jedynym podmiotem, które po ogłoszeniu latem ubiegłego roku postępowania w sprawie koncesji zainteresowało się zaprojektowaniem i budową cmentarza w Podgórkach Tynieckich.

Koszt inwestycji to 24,5 mln złotych. Całość pokryje koncesjonariusz, który w zamian będzie miał prawo do czerpania zysków z cmentarza i spopielarni przez 30 lat.

Realizacja inwestycji podzielona będzie na kilka etapów. Przewiduje się, że rozpocznie się w pierwszym kwartale 2012 roku. Zgodnie z harmonogramem pierwszy etap prac powinien trwać około 18 miesięcy.

Jak podkreślają władze miasta, inwestycja wychodzi naprzeciw potrzebom mieszkańców Krakowa, zwłaszcza tym, którzy nie posiadają grobowców na cmentarzach miejskich. Argumentują, że w ramach inwestycji ma powstać pierwsza w Krakowie spopielania zwłok.

Obecnie rodziny wybierające ten rodzaj pochówku muszą korzystać z usług firm z innych miast.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.