PARTNER PORTALU
  • BGK

Nowy parking koło byłego obozu Birkenau

  • PAP    19 sierpnia 2011 - 14:10
Nowy parking koło byłego obozu Birkenau

W listopadzie uruchomiony zostanie nowy parking przy byłym niemieckim obozie Auschwitz II – Birkenau.
Prace budowlane dobiegły już końca, a oświęcimski Urząd Gminy zabiega już o pozwolenie na użytkowanie.

„Roboty budowlane związane z pierwszym etapem budowy parkingu zostały zakończone. Teraz konieczne jest uzyskanie częściowego pozwolenia na użytkowanie. Wystąpiliśmy już o nie do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego. Prawdopodobnie uzyskamy je w listopadzie 2011 roku” – poinformowała wójt gminy Oświęcim Małgorzata Grzywa.

Nowy parking pomieści 147 samochodów i 36 autokarów. Powstał kilkaset metrów od historycznej bramy głównej byłego obozu, przez wielu uważanej za symbol obozu.

Dotychczas zakończone prace kosztowały 4 miliony złotych. Pieniądze pochodziły w większości z funduszów trzeciego etapu Oświęcimskiego Strategicznego Programu Rządowego. Gmina przeznaczyła na ten cel 550 tysięcy złotych.

W drugim etapie powstanie zaplecze dla obsługi turystów, a także nowa droga, która odciąży szosę biegnącą tuż przy byłym obozie. Prace mają być finansowane z funduszy przeznaczonych na realizację czwartego etapu rządowego programu na lata 2012-2015.

„Planujemy rozpoczęcie prac w 2012 roku. Jest to jednak uzależnione od podpisania porozumienia o współpracy w celu realizacji czwartego etapu OSPR pomiędzy szefem MSWiA, wojewodą małopolskim i gminą Oświęcim. Czekamy teraz na wyznaczenie terminu podpisania dokumentu” – powiedziała wójt Małgorzata Grzywa.

Zdaniem wójt otwarcie nowego parkingu usprawni ruch w okolicy Miejsca Pamięci i wpłynie na poprawę bezpieczeństwa turystów. Będzie to także korzystne dla zabytków. Dotychczas samochody parkowały bezpośrednio przy byłym obozie. Małgorzata Grzywa zapewniła, że samorząd będzie zabiegał, aby po otwarciu parkingu, egzekwowany był zakaz postoju na poboczach dróg w rejonie bramy głównej byłego obozu.

Oświęcimski Strategiczny Program Rządowy został przyjęty w 1996 roku po konflikcie wokół centrum handlowego nieopodal murów byłego KL Auschwitz, które budowała spółka Maja z Oświęcimia. Program, skierowany do samorządów rejonu Oświęcimia, zakłada uporządkowanie i zagospodarowanie strefy ochronnej wokół Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau oraz modernizację układu komunikacyjnego w Oświęcimiu.

Oprócz dróg dzięki finansowemu wsparciu programu powstała m.in. Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. rtm. Pileckiego w zaadaptowanych w tym celu zabytkowych budynkach zlokalizowanych nieopodal byłego obozu Auschwitz I.

Rada Ministrów przyjęła później drugą część dokumentu na lata 2003-2006, a także trzecią – 2007-2011. Ostatnio rząd przyjął uchwałę o przeznaczeniu 34 milionów złotych na czwarty etap programu, który będzie realizowany w latach 2012-2015.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • un normalny, 2011-08-22 08:48:48

    Dla lepszego pojecia Histori nalezalo by tak jak w Palestynie postawic ogrodzenie 6 metrowe dla retrospekcji odwiedzajacych oboz