Nowy pomysł PO: Za mandat z fotoradaru zapłaci właściciel auta

Mandat z fotoradaru zapłaci właściciel auta. To pomysł Platformy Obywatelskiej. Koniec z ustalaniem, kto przekroczył prędkość, i wlepianiem punktów karnych.
Nowy pomysł PO: Za mandat z fotoradaru zapłaci właściciel auta
Na podstawie zdjęcia z fotoradaru nie będą już naliczane punkty karne (fot.flickr.com/Karolina Kabat)

Posłowie chcą zmian, bo obecna procedura ściągania mandatów jest "czasochłonna, nieefektywna i nadmiernie kosztowna". Nie wystarczy bowiem ustalić, kto jest właścicielem pojazdu. Karę musi dostać kierowca - informuje "Metro".

Teraz właściciel auta dostaje zdjęcie z fotoradaru i formularz z trzema opcjami: może się przyznać, że prowadził, wskazać inną osobę, lub odmówić wskazania kogokolwiek. W rezultacie różnych krętactw w ub. roku blisko 40 proc. piratów drogowych uniknęło mandatu i punktów karnych.

Nowymi propozycjami wkrótce zajmie się Sejm. Jeśli je przyjmie, karę zapłaci właściciel samochodu. Wystarczy zdjęcie z numerem rejestracyjnym. Zmiana ma dotyczyć osób prywatnych, przedsiębiorstw, wypożyczalni samochodów i firm, zajmujących się leasingiem. Co ważne, na podstawie zdjęcia z takiego fotoradaru nie będą już naliczane punkty karne.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (5)ZOBACZ WSZYSTKIE

Za wykroczenie, np. przekroczenie prędkości, przez funkcjonariusza - strażnik miejski, policjant, pracownik "drogowy" i wszyscy, którzy korzystają z samochodów służbowych instytucji nie zapłacą kary a mandaty za nich zapłaci właściciel samochodu (gmina, miasto, parafia itp.) czyli podatnic...y. rozwiń

olo, 2015-03-18 13:48:46 odpowiedz

Do vdziwna: Jak będą samochody jeździły same, bez kierowcy, to ja jako właściciel będę za swój odpowiadać. Ale zanim to nastąpi: kto łamie przepisy: - samochód czy kierowca ? Jeśli takie rozwiązanie będzie przyjęte, to po prostu ograniczymy pożyczanie samochodu.AA

Alka, 2015-03-16 19:01:28 odpowiedz

Do już_anty_po: Piratów powinna ścigać każda władza, a za samochód odpowiada właściciel. Nic tu do tego nie ma PO. Chyba, że władze obejmą anarchiści, no to wredy zniosą przepisy dragowe całkiem.

vdziwna, 2015-03-16 11:42:11 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE