PARTNER PORTALU
  • BGK

Nowy przewoźnik autobusowy w Olsztynie

  • PAP    27 marca 2013 - 16:58
Nowy przewoźnik autobusowy w Olsztynie

Konsorcjum firm KDD Dariusz Gackowski z Niemcza i Blue Line z Łańcuta wygrało przetarg na dodatkowego przewoźnika na trasach autobusowych w Olsztynie. Obecnie na trasach miejskich i podmiejskich pasażerów wożą autobusy Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji.
Jak poinformowała w środę Marta Bartoszewicz, rzeczniczka Zarządu Komunikacji Miejskiej (ZKM) w Olsztynie, organizatora miejskiego transportu, oferent zaproponował najlepsze warunki finansowe za usługi przewozowe oraz zadeklarował zakup nowego taboru.

Bartoszewicz dodała, że przewoźnik zaoferował stawkę za tak zwany wozokilometr w wysokości 6,19 zł netto, podczas gdy stawka Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji (spółki komunalnej - PAP) w Olsztynie wynosi 8,01 zł netto.

Rzeczniczka podkreśliła, że wprowadzenie nowego operatora na linie autobusowe oznacza, że nie będzie podwyżek cen biletów; pasażerowie mają także zyskać komfort podróżowania, bo nowy przewoźnik ma wprowadzić 11 nowoczesnych, klimatyzowanych autobusów.

Od dnia podpisania umowy do wyjazdu autobusów nowego przewoźnika na ulice Olsztyna upłynie pół roku. "Jest to czas, jaki dajemy operatorowi na zakup taboru, przygotowanie zajezdni autobusowej oraz zawarcie umów z kierowcami. Oznacza to, że nowy operator zacznie przewozić pasażerów jesienią" - podkreśliła Bartoszewicz.

Umowa z nowym przewoźnikiem, który ma przejąć od MPK do 10 proc. linii komunikacyjnych, zostanie podpisana na 10 lat. "To maksymalny okres, jaki przewiduje ustawa o publicznym transporcie zbiorowym" - zaznaczyła.

Chodzi o to, by przewoźnik miał środki finansowe lub zdolności kredytowe na zakup nowych autobusów. ZKM chce, by nowy operator wprowadził na trasy w Olsztynie fabrycznie nowe autobusy niskopodłogowe, klimatyzowane, wyposażone w monitoring i mające dodatkowe ułatwienia dla osób niewidomych i niedowidzących. Chodzi m.in. o przycisk "stop", którym pasażer sygnalizuje kierowcy, że chce wysiąść z autobusu; przycisk musi mieć napis w alfabecie Braille'a.

MPK w Olsztynie wozi pasażerów 150 autobusami; zatrudnia 300 kierowców. Cena jednorazowego biletu na miejskiej linii w Olsztynie wynosi 2,90 zł, a bilet ulgowy kosztuje 1,45 zł. Miesięczny bilet sieciowy na wszystkie miejskie linie autobusowe to wydatek rzędu 110 zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.