Nowy referat w chełmskim magistracie zajmie się odpadami

  • chelmoline.pl
  • 26-02-2013
  • drukuj
W Urzędzie Miasta Chełm powstała nowa komórka organizacyjna, która zajmować się ma sprawami związanymi z odpadami. W biurze pracują obecnie 4 osoby.
Nowy referat w chełmskim magistracie zajmie się odpadami

Joanna Pasek-Chudzicka jest pełniącą obowiązki kierownika Biura Gospodarki Odpadami Komunalnymi, który przed kilkoma dniami powstał w chełmskim Urzędzie Miasta.

- Powołanie odrębnej komórki organizacyjnej związane jest z przepisami o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, które wymagają zaangażowania wielu osób - wyjaśnia sekretarz miasta Chełm Elżbieta Grzyb. - To wynik rządowej ustawy nakładającej obowiązek wprowadzenia podatku za śmieci.

W nowym referacie pracują już cztery osoby, od marca biuro powiększy się o kolejne trzy. Miasto nie ogłaszało jednak konkursów na nowe stanowiska. Wszystkie etaty zostały obsadzone pracownikami z innych wydziałów.

- Przeniesienia pracowników rozwiązują na razie kwestie organizacji nowego referatu, ale oczywiście uszczuplają możliwości kadrowe innych wydziałów. Nie chcemy jednak zwiększać wydatków na administrację. Być może w przyszłości wystąpi mimo wszystko potrzeba zatrudnienia kolejnych osób lub uzupełnienia pracowników w uszczuplonych kadrowo wydziałach - dodaje Elżbieta Grzyb.

Zgodnie z wprowadzonym w magistracie nowym regulaminem organizacyjnym, samodzielny referat zajmować się będzie m.in. organizacją i monitoringiem odbierania odpadów komunalnych, nadzorowaniem realizacji zadań przez podmioty wyłonione w postępowaniu przetargowym odbierające odpady komunalne od właścicieli nieruchomości, przyjmowaniem i analizą deklaracji, kontrolą w zakresie przestrzegania i stosowania przepisów ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, prowadzeniem ewidencji księgowej oraz prowadzeniem windykacji należności.

- Jest wiele niejasności co do nowych przepisów, naliczania i egzekucji opłat. Taka sytuacja występuje w całej Polsce. To zupełnie nowa ustawa rządowa, która przecież niedawno była już nowelizowana, a niewykluczone, że nastąpi to ponownie w przyszłości. Nowy referat ma więc mnóstwo pracy, tym bardziej iż przyjmujemy mieszkańców, którzy mają co do nowych przepisów wiele pytań - mówi Joanna Pasek-Chudzicka.

Nowa kierownik dotychczas pracowała w Wydziale Infrastruktury Komunalnej, a wcześniej w Urzędzie Marszałkowskim w Lublinie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (8)ZOBACZ WSZYSTKIE

Może wreszcie Palikot z tym burdelem śmieciowym zrobi porządek....

777, 2013-03-06 08:39:03 odpowiedz

ta ustawa powinna nigdy nie wejść w życie-chaos ustawodawczy jaki panuje w tej kwestii jest nie do przyjęcia ale góra tego nie bierze pod uwagę dziwię się samorządom zamiast postawic twarde weto i pozostać w sprawdzonym systemie konkurencji wymyslili cos nowego pytam kto ? ustawodawca ale kto?... rozwiń

grisza, 2013-03-05 20:57:10 odpowiedz

To prawda ale władza woli gotowe pieniądze .Czystość w gminie można osiągnąć skupując surowce wtórne jak złom który trzeba pilnować bo jest kradziony taka jest prawda.

bieda, 2013-03-05 09:55:22 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE