PARTNER PORTALU
  • BGK

Nowy rekord odzysku biogazu w Zakładzie Utylizacyjnym w Gdańsku

  • bad    17 stycznia 2018 - 16:40
Nowy rekord odzysku biogazu w Zakładzie Utylizacyjnym w Gdańsku
Kotłownia w biogazowni Zakładu Utylizacyjnego w Gdańsku (fot. ZUT)

W 2017 r. Zakład Utylizacyjny odzyskał ponad 7 milionów metrów sześciennych biogazu. Modernizacja systemu odgazowania składowiska sprawia, że uciążliwy zapachowo gaz nie ulatuje do atmosfery i nie uprzykrza życia okolicznym mieszkańcom.
- Kilkukrotna rozbudowa systemu odgazowania składowiska przynosi wymierne efekty. Kolejny rekord odzysku biogazu to pozytywny efekt dla środowiska, ale i szansa na pozyskanie w większym stopniu ekologicznej energii dla Zakładu - mówi Piotr Grzelak, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki komunalnej.

Czytaj też: Samorząd wini rząd za podwyżki. Wojewoda unieważnia uchwałę

W Zakładzie Utylizacyjnym biogaz jest odzyskiwany za pomocą sieci składającej się z 291 studni odgazowujących. W ramach rozbudowy powstało 7 nowych studni, a 21 istniejących, w których gaz jest obecnie spalany w pochodniach, zostanie podłączonych rurociągami do zakładowej bioelektrowni. Tutaj gaz jest przekształcany w ekologicznie pozyskane: energię elektryczną oraz ciepło. Pozwala to na całkowite zaspokojenie aktualnych potrzeb energetycznych Zakładu - podaje gdansk.pl.

- Pobiliśmy kolejny rekord odzysku co jest dobrą wiadomością dla okolicznych mieszkańców. Warto mieć jednak na uwadze, że potencjał wytwarzania biogazu będzie spadał z czasem, co jest związane z naturalnymi procesami chemicznymi. Oznaczać to będzie w przyszłości zmniejszanie poziomu odzysku i jakości biogazu - mówi Maciej Jakubek, członek zarządu ds. technicznych ZU.

Czytaj też: Nielegalne składowiska odpadów: Problem, któremu winne są samorządy

W 2015 r. odzysk biogazu wynosił 6,5 mln m3, a rok później był na poziomie 6,2 mln m3. Łącznie w latach 2011-2017 Zakład Utylizacyjny odzyskał blisko 35 mln m3 biogazu, co według szacunków stanowi co najmniej 80-85 proc. gazu produkowanego w kwaterze.

– Na bieżąco monitorujemy wielkość odzysku i parametry biogazu w każdej studni. Wahania w ilości pozyskiwanego biogazu są dla nas sygnałem, że złoże tego surowca w danym miejscu kwatery się wyczerpuje i wymagane będzie wykonanie kolejnych prac. Co roku przeprowadzamy przegląd całej instalacji. Na podstawie uzyskanych danych planujemy remonty i kolejne etapy modernizacji. Musimy elastycznie reagować na zmieniające się warunki – dodaje Maciej Jakubek.

Biogaz, którego głównymi składnikami są metan i dwutlenek węgla, powstaje w wyniku procesów biologicznych, którym podlegają zalegające na kwaterze odpady. Uwalniając się do atmosfery przyczynia się do powstawania efektu cieplarnianego, a z powodu zawartości substancji złowonnych takich jak merkaptany i siarkowodór ma on nieprzyjemny zapach powoduje uciążliwość dla otoczenia.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • Czy to już przeszłość?, 2018-01-18 14:20:50

    Do Coraz więcej się odsłania: afera reprywatyzacyjna to kilka miliardów złotych - ale jak mamy do czynienia ze stratami wielu, wielu miliardów złotych - to już nie afera - ale tylko "nieprawidłowości"... portalsamorzadowy.pl/gospodarka-komunalna/prawdopodobnie-zmarnowalismy-miliardy-na-ins...talacje-do-odpadow-quot-skutecznosc-10-proc-quot,93708.html  rozwiń
  • Coraz więcej się odsłania, 2018-01-17 17:28:40

    To już teraz jasne dlaczego 90 procent odpadów jest poprzez POśrednictwo tzw. "sortowni" ubijanych na składowiskach... youtube.com/watch?v=PkzGpqBzz78