PARTNER PORTALU
  • BGK

Nowy rozkład jazdy Kolei Śląskich

  • GK    12 września 2012 - 10:57
Nowy rozkład jazdy Kolei Śląskich

Zakończono prace nad rozkładem jazdy pociągów na rok 2013. Od 9 grudnia br. Koleje Śląskie będą obsługiwały wszystkie regionalne połączenia kolejowe w województwie śląskim.
Zgodnie z nowym rozkładem jazdy Koleje Śląskie będą uruchomiać dziennie 629 pociągów (obecnie jest ich 480). Koleje Śląskie obsłużą wszystkie linie, których stan techniczny pozwala na prowadzenie przewozów pasażerskich bez zagrożenia bezpieczeństwa pasażerów i sprawności taboru.

Pasażerowie będą mieli możliwość podróżowania na terenie całego województwa śląskiego na podstawie jednej taryfy. Koleje Śląskie wprowadzą do niej bilety strefowe, sieciowe, dobowe imienne oraz miesięczne, kwartalne imienne i na okaziciela.

Na głównych liniach pociągi będą kursowały w takcie (czyli w stałych odstępach czasowych). Na linii Gliwice-Częstochowa przybędzie pociągów przyspieszonych. Na tej trasie 30 minutowy takt obejmie odcinek Katowice-Dąbrowa Górnicza Ząbkowice. Pojawią się też pociągi łączące skrajne części województwa m.in. Racibórz-Częstochowa (przez Rybnik) i Zwardoń-Żywiec-Częstochowa.

Więcej pociągów pojawi się na linii Katowice-Bielsko-Biała. Uruchomionych na niej zostanie więcej pociągów, kursujących co 30 minut w godzinach szczytu i co godzinę poza nimi. Trasę Katowice– Zwardoń obsłuży 14 pociągów (o 2 więcej niż obecnie). W Zwardoniu 4 pociągi zostaną skomunikowane z pociągami na Słowację. Co godzinę będą kursowały pociągi na linii Katowice-Rybnik. Połączenia Cieszyn-Czechowice-Dziedzice oraz Częstochowa-Lubliniec będzie obsługiwać 7 par pociągów, w miejsce obecnie (odpowiednio) – 1 i 2 par.

Uzgodniono też obsługę połączeń stykowych z województwami ościennymi. Koleje Śląskie obsłużą odcinki: Częstochowa-Radomsko, Kędzierzyn Koźle-Gliwice, Racibórz-Kędzierzyn Koźle, Gliwice-Strzelce Opolskie, Czechowice Dziedzice-Oświęcim Katowice, Bielsko Biała-Wadowice, Częstochowa-Kielce, Częstochowa-Żelisławice, Częstochowa-Włoszczowa, Sosnowiec/Katowice-Sławków i Tarnowskie Góry-Krzepice.

Natomiast Przewozy Regionalne obsłużą połączenia: Katowice-Kraków, Lubliniec-Kluczbork, Wieluń-Krzepice, Częstochowa-Kielce, Częstochowa-Zduńska Wola i Częstochowa-Koluszki.

Od 9 grudnia br. w dni robocze do obsługi przewozów pasażerskich w regionie Koleje Śląskie będą wykorzystywały 56 składów, w tym 25 elektrycznych zespołów trakcyjnych (EZT). W dni wolne od pracy ilość wykorzystywanego taboru będzie mniejsza. Szczegóły dotyczące rozkładu jazdy pociągów 2012/13 na poszczególnych liniach oraz nowa taryfa zostaną opublikowane pod koniec października. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.