PARTNER PORTALU
  • BGK

Nowy rozkład jazdy. Zobacz, co się zmienia na kolei

  • PAP/AH    10 grudnia 2017 - 14:18
Nowy rozkład jazdy. Zobacz, co się zmienia na kolei
Łącznica Kraków Zabłocie - Kraków Krzemionki

Od 10 grudnia pociągi jeżdżą według nowego, zimowego rozkładu jazdy. Na podróżnych czeka sporo zmian. Dlatego do pomocy w pierwszych dniach jego obowiązywania będą ruszyli mobilni informatorzy.
• Krakowie krótszy czas przejazdu pociągów zapewnia nowa łącznic Kraków Zabłocie – Kraków Podgórze.

• Do 200 km/h PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zwiększyły prędkość pociągów na CMK, od Grodziska Mazowieckiego do Idzikowic.

• Wszystkie trasy kolejowe są przejezdne. Na trasy wyjechało prawie 800 pociągów

Jak informują PKP Polskie Linie Kolejowe, nowy rozkład jazdy został opracowany wspólnie z przewoźnikami. Uwzględnia najlepsze czasy przejazdu i realizację kolejnych etapów inwestycji.

Od dziś  (10 grudnia)  uruchomione zostały regularne kursy pociągów po łącznicy w Krakowie. Nowy, największy obiekt pozwala bezpośrednio jechać z Krakowa Głównego w stronę Skawiny i Zakopanego z pominięciem czasochłonnej zmiany kierunku jazdy w Krakowie Płaszowie. Do godz. 8.00 po łącznicy Kraków Zabłocie – Kraków Krzemionki przejechało 16 pociągów. Pierwszym rozkładowym był pociąg PKP Intercity „Uznam” do Zakopanego, który krótszą trasę pokonał już w sobotę o godz. 17.52

Zgodnie z zapowiedzią, do 200 km/h PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podniosły prędkość pociągów na ok. 80 km odcinku Centralnej Magistrali kolejowej między Grodziskiem Mazowieckim a Idzikowicami. To trasa z Warszawy m.in. do Krakowa, Katowic, Bielska i Wrocławia. Czas przejazdu najszybszych pociągów skróci się o 7 min do Wrocławia i 12 min do Bielska Białej, o 5 min do Krakowa.

- Nowa łącznica w Krakowie i zwiększenie prędkości do 200 km/h na kolejnym odcinku  CMK to efekty prowadzonych inwestycji. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. realizują już następne projekty. Dzięki nim nie tylko pojedziemy szybciej między regionami i miastami, ale zwiększy się także komfort obsługi pasażerów na stacjach i przystankach - mówi Ireneusz Merchel, prezes PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Dziś (10 grudnia) do godz. 8.00 na trasy wyjechało prawie 800 pociągów.  Przejazdy odbywają się bez zakłóceń. Trasy kolejowe monitorują dyżurni ruchu i dyspozytorzy wspólnie z przewoźnikami. Służby techniczne PLK pozostają w gotowości. 

W weekend  (9-11 grudnia) zmiany rozkładu na 11 największych stacjach podróżni mogą liczyć na wsparcie mobilnych informatorów PKP Intercity: w Krakowie (Główny), Katowicach, Zakopanem, Poznaniu, Wrocławiu, Gdańsku, Gdyni, Warszawie (Centralny, Wschodni i Zachodni) oraz Szczecinie. Informacji udzielać będą tam także pracownicy InfoDworców. 

Informacje o rozkładzie jazdy są na stacjach i przystankach w formie plakatów i w Internecie na portalpasazera.pl i rozklad-pkp.pl. Informacje o ofercie PKP Intercity można uzyskać na stronie intercity.pl.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • suszanapustyni, 2017-12-18 15:45:47

    Do Becia : Od początku lat 60-tych, Szczecin miał zawsze bezpośrednie połączenie z Warszawą, bez przesiadki w Poznaniu. Chyba, że ktoś sobie tak życzył jechać. Połączenia bezpośrednie z Warszawą, były osobowe i pośpieszne. Po 89 r. osobowe zlikwidowano. Becia, pewnie zaczynałaś jeździć do Warszawy z...a czasów Tuska, bo tak wykoleił "Kolej" aby można było potem "po cichu" wprowadzić DB do Polski. Dobrze, że to się nie stało i z powrotem mamy PKP. A to, że Szczecin, zawsze był pomijany w nowych inwestycjach przez kolejne władze i rządy, to prawda. Nawet Tusk, nic nie kazał budować w Szczecinie tylko likwidować. Zlikwidowano Fabrykę Tworzyw Sztucznych "Wiskord", Stocznię Szczecińską a wcześniej stocznię rzeczną, Hutę "Szczecin", Papiernię "Skolwin", Przedsięb.Połowów Dalekomorskich "ODRA" i szereg innych.  rozwiń
  • Becia , 2017-12-15 01:58:57

    No dobrze, że w Szczecinie będą też informować, ale będzie tego mało. Szczecin masz chyba najdalej do Warszawy - ale prawie zawsze musimy się przesiadać w Poznaniu, a powinniśmy być w pierwszej trójce gdzie jeżdżą szybkim pociągiem. Chyba ktoś nie popatrzył na CAŁĄ mapę Polski.