PARTNER PORTALU
  • BGK

Nowy rozkład Kolei Śląskich

  • PAP    16 listopada 2012 - 18:59
Nowy rozkład Kolei Śląskich

Około 630 pociągów dziennie będą uruchamiały Koleje Śląskie - należąca do samorządu wojewódzkiego spółka, która w regionie zastąpi Przewozy Regionalne. Obecnie takich pociągów każdego dnia na tory województwa wyjeżdża 480.
Nowy, ogłoszony w piątek, rozkład będzie obowiązywał od 9 grudnia. Przewoźnik będzie obsługiwał wszystkie regionalne połączenia kolejowe w województwie śląskim.

Jak podał rzecznik spółki Adam Warzecha, pociągi Kolei Śląskich obsłużą wszystkie linie, których stan techniczny pozwala na prowadzenie przewozów bez zagrożenia bezpieczeństwa pasażerów i sprawności taboru.

Czytaj też: Rewolucję w przewozach regionalnych marszałkowie muszą zrobić mądrze

Pasażerowie będą mieli możliwość podróżowania na terenie całego województwa śląskiego na podstawie jednej taryfy. Koleje Śląskie wprowadzą do niej bilety strefowe, sieciowe, dobowe imienne oraz miesięczne, kwartalne imienne i na okaziciela.

Jak podał Warzecha, w dni robocze do obsługi przewozów pasażerskich w regionie Koleje Śląskie będą wykorzystywały 56 składów, w tym 25 elektrycznych zespołów trakcyjnych (EZT). W dni wolne od pracy na tory będzie wyjeżdżało mniej pociągów.

Szczegółowy rozkład jazdy Kolei Śląskich można znaleźć tutaj  , a także w wyszukiwarce połączeń SITKOL. W najbliższych tygodniach rozkłady jazdy pojawią się na stacjach obsługiwanych przez Koleje Śląskie.

We wrześniu br. zarząd woj. śląskiego podpisał z Kolejami Śląskimi umowę na realizację transportu publicznego w regionie. Zgodnie z jej zapisami, przez trzy lata Koleje Śląskie otrzymają z budżetu województwa ok. 470 mln zł dofinansowania. W tym czasie przejadą z pasażerami blisko 30 mln km.

Kwota dofinansowania będzie zwiększać się co roku - wraz ze wzrostem pracy eksploatacyjnej przewoźnika: ze 150,8 mln zł w roku 2013, do 156,8 mln zł w 2014 i 163,1 mln zł w 2015 r. W dotacji z samorządu mają mieścić się m.in. wszystkie koszty związane z pozyskaniem niezbędnego taboru.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (1)

  • Onufry, 2012-11-20 09:44:28

    Co to za rozkład skoro nadal z Katowic do Gliwic między 6 - 7 są dwa pociągi i jak można podróżować dalej do Krakowa nawet na wspólnym bilecie skoro przyjazd z Gliwic 15.15, a odjazd do Krakowa 15.15 - następny 16.15 - jest czas na czekoladki w nowej hali dworca po 89 zlł za kg.NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: