PARTNER PORTALU
  • BGK

Nowy rozkład Kolei Śląskich. Więcej kursów i nowe połączenia za tę samą cenę

  • KDS    1 grudnia 2017 - 11:48
Nowy rozkład Kolei Śląskich. Więcej kursów i nowe połączenia za tę samą cenę
Nowy rozkład jazdy będzie obowiązywał od 10 grudnia (fot. Koleje Śląskie/ Patryk Farana)

Nowe połączenia, dodatkowe kursy (w tym bezpośrednie do Zakopanego), kontynuacja współpracy z czeskimi przewoźnikami czy współpraca z samorządami lokalnymi. Tak w skrócie prezentuje się nowy rozkład Kolei Śląskich, który zacznie obowiązywać od niedzieli 10 grudnia.
• W nowym rozkładzie Koleje Śląskie chcą postawić na turystów. Pociągi do Zakopanego czy do Czech będą jeździły jeszcze częściej. 

• Więcej pociągów ma kursować także na głównych liniach przewozowych spółki. 

• Co ważne dla pasażerów, KŚ nie planują podwyżek cen biletów. 

*****

– W przyszłym roku nasze pociągi pokonają więcej kilometrów przy jednoczesnym zachowaniu dotychczasowej wysokości dotacji. Praca eksploatacyjna będzie wynosić prawie 7 mln pociągokilometrów. Jest to wzrost o około pięć procent względem obecnego rozkładu – wylicza Wojciech Dinges, prezes Kolei Śląskich. 

Jak podkreślają Koleje Śląskie, w nowym rozkładzie jazdy godziny kursowania pociągów są dostosowywane do potrzeb pasażerów. - Podczas opracowywania braliśmy pod uwagę między innymi sugestie podróżnych oraz uwagi lokalnych środowisk prokolejowych. Niestety, rozkład jazdy musi również uwzględniać prace remontowo-modernizacyjne PKP Polskich Linii Kolejowych, ograniczenia infrastrukturalne i rozkłady jazdy pociągów dalekobieżnych - podkreślają pracownicy samorządowej spółki. Co ważne dla pasażerów, KŚ nie planują zmian w cenach swoich biletów. 

Nowe połączenia, regularne godziny kursowania 

Na głównych liniach możliwe będzie uruchomienie nowych połączeń na kilku liniach. Liczba pociągów zwiększy się m.in. w takich relacjach jak Katowice – Gliwice, Zawiercie – Częstochowa, Katowice – Lubliniec i Katowice – Oświęcim – te dwie ostatnie linie od nowego rozkładu będą występować jako jedna (S8).

Czytaj więcej: Pesa zrezygnowała z kontraktu na tramwaje dla Krakowa

Od nowego rozkładu jazdy pociągi między Katowicami a Gliwicami będą kursować co 20-25 minut w godzinach od 6 do 8 i od 14 do 17, a następnie od godz. 17 do godz. 20 – co pół godziny. Pojawią się również dodatkowe pociągi przyspieszone po godzinie 14 z Katowic do Częstochowy i odwrotnie.

Pociągi będą jeździć częściej przez dłuższy czas również na linii Sosnowiec Główny – Katowice – Tychy Lodowisko (S4). Do godz. 10, a po południu do godz. 20 będą ruszały regularnie co pół godziny.

Nowe kursy pojawią się również na linii Katowice – Bielsko-Biała – Zwardoń (S5), przede wszystkim w dni wolne od pracy. W godzinach, gdy najwięcej turystów wybiera się w góry, pociągi będą kursować nie rzadziej niż co 60 minut. Pojawi się również nowe wieczorne połączenie z Żywca do Katowic, które umożliwi powrót z turystycznych wycieczek do stolicy województwa po godz. 21.

Z Katowic prosto pod Giewont 

Koleje Śląskie rozszerzają ofertę skierowaną do turystów. W nowym rozkładzie pojawi się okolicznościowe bezpośrednie połączenie Katowice – Zakopane (S51). Pociągi będą kursować np. w długie weekendy, ferie, wakacje czy Sylwester i święta Bożego Narodzenia.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.