PARTNER PORTALU
 • BGK

Nowy system śmieciowy oznacza powszechny recykling

 • GK    9 maja 2013 - 12:06
Nowy system śmieciowy oznacza powszechny recykling

Jednym z głównych założeń nowego systemu gospodarki odpadami, który zacznie obowiązywać od 1 lipca, jest osiągnięcie jak najwyższego stopnia recyklingu. Wkrótce operator systemu w Krakowie – MPO Kraków – rozpocznie akcję informacyjną o tym, jak skutecznie segregować odpady.
Od lat krakowianie mają do dyspozycji pojemniki do recyklingu, a od 2009 roku wprowadzono dla właścicieli domków jednorodzinnych tzw. żółty worek na odpady, które mogą być powtórnie wykorzystane.

Czytaj też: Segregacja śmieci jak układanie puzzli 

Wprawdzie selektywna zbiórka staje się coraz bardziej powszechna, jednak do pełnego sukcesu, a więc do osiągnięcia przynajmniej 50 proc. stopnia recyklingu do 2020 roku sporo nam jeszcze brakuje. Dziś bowiem w tej kwestii panuje zasada dobrowolności.

Ma się to zmienić po 1 lipca, kiedy w życie wejdzie zintegrowany system gospodarki odpadami. Zgodnie z założeniami, selektywna zbiórka m.in. poprzez zachęty finansowe i działania edukacyjne, ma się stać powszechna. Aby pomóc krakowianom w prawidłowej segregacji odpadów, operator systemu śmieciowego - MPO Kraków - przeprowadzi wkrótce kampanię informacyjną.

Już dziś warto jednak pamiętać o podstawowych zasadach skutecznego recyklingu. Wstępnej segregacji dokonujemy już na etapie zakupów, wybierając produkty powstałe z surowców wtórnych, korzystając z toreb wielokrotnego użytku, a nie plastikowych jednorazówek, czy unikając produktów zapakowanych w wiele warstw opakowań.

Segregując odpady pamiętajmy też, aby opakowania plastikowe, papierowe czy aluminiowe oddawać oczyszczone i spłaszczone w ten sposób, by zajmowały jak najmniej miejsca. Również butelki szklane czy słoiki warto opłukać przed wyrzuceniem.

Więcej porad na temat prawidłowego segregowania odpadów można znaleźć na stronie mpo.krakow.pl.

O tym, że recykling może w mieście osiągnąć sukces świadczą przeprowadzone niedawno badania preferencji krakowian związanych z segregacja odpadów. Okazuje się, że aż 66,4 proc. krakowian deklaruje segregowanie odpadów, a jedynie 10,1 proc. nie czuje takiej potrzeby. Najczęściej odpady segregują mieszkańcy domów (83,4 proc.), a najrzadziej osoby zamieszkujące kamienice (55,8 proc.).

Badania pokazują też, że najczęściej segregowanym odpadem jest plastik. Stanowi on aż 60,3 proc. surowca.

Badanie ankietowe preferencji krakowian związanych z segregacją odpadów zostało przeprowadzone w ramach kampanii 4 KOLORY ROKU, realizowanej na początku roku przez MPO Kraków pod patronatem Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie.

Więcej informacji na temat reformy rynku odpadów komunalnych na seminarium pod patronatem portalu PortalSamorządowy.pl.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (3)

 • w.potega@neostrada.pl, 2014-08-28 09:06:49

  Do Jula: Przykład będzie z góry, gdy dół go wymusi. Nie jest łatwo.
 • opr, 2013-05-13 08:23:11

  G....prawda. Nowa ustawa cofa nas o kilkanaście lat....niezależnie co urzędasy piszą i na co mają nadzieje
 • Jula, 2013-05-10 10:38:19

  Odpadki biodegradowalne i "inne" (nie licząc papieru, plastiku i szkła) odbierane są przez jedną śmieciarkę, czyli razem zmieszane. Jak nie jesteśmy przygotowani do kompostowania biodegradowalnych to nie zawracajmy ludziom głowy. Każdy musi widzieć i być przekonany, że jego segregacja jes...t sensowna i wykorzystywana - mam nadzieję, że tak jest z plastikami (recycling lub spalarnie - czyli odzyskiwanie energii), makulaturą i szkłem. Przykład musi iść z góry !!!  rozwiń