PARTNER PORTALU
  • BGK

Nowy system sterowania oświetleniem w stolicy

  • GK    18 marca 2013 - 11:01
Nowy system sterowania oświetleniem w stolicy

Oprawy oświetleniowe na Wybrzeżu Kościuszkowskim i w Al. Jerozolimskich zostały objęte nowym systemem sterowania oświetleniem.
Sterowanie odbywa się za pomocą systemu GSM. Wszystkie informacje są wysyłane za pomocą tego systemu do szafy sterującej, w której zlokalizowany jest sterownik.

System pozwala na regulację poziomu oświetlenia ulicy, w zależności od liczby pojazdów na drodze, przede wszystkim w godzinach późnonocnych, co przynosi korzyści finansowe w postaci zmniejszenia zużycia energii elektrycznej.

Dzięki nowoczesnemu systemowi wiadomo, która latarnia przestała świecić, o której godzinie latarnie zostały zapalone,  a  o której zgasły. Pozwala to na szybką reakcję z strony miejskich służb w przypadku jakiejkolwiek awarii.

To nie pierwszy nowoczesny system sterowania oświetleniem, który zastosowano na warszawskich ulicach. W 2011 r. na ul. Piłsudskiego w Wesołej wprowadzono system sterowania oświetleniem Owlet. Podobnie jak w systemie na Wybrzeżu Kościuszkowskim i w Al. Jerozolimskich również ten opiera się na przekazie informacji drogą GSM.

Komunikat również zostaje przesłany do sterownika znajdującego się w szafie sterującej, różnica pomiędzy systemami polega jednak na komunikacji  pomiędzy szafą oświetleniową a oprawami. W Wesołej ta komunikacja odbywa się drogą radiową, a nie za pośrednictwem kabla jak to ma miejsce w przypadku Wybrzeża Kościuszkowskiego.

 System ten umożliwia pełny monitoring pracy oświetlenia w czasie rzeczywistym jak również kontrolę działania oświetlenia z okresu wcześniejszego. Również tutaj jest możliwość indywidualnej regulacji strumienia świetlnego każdej oprawy lub grupy opraw, co generuje oszczędności w zużyciu energii elektrycznej w godzinach późnonocnych.

Jeżeli system się sprawdzi, warszawski Zarząd Dróg Miejskich będzie mógł nie tylko usprawnić zarządzanie konserwacją oświetlenia ulicznego, ale również obniżyć koszt obsługi serwisowej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.