PARTNER PORTALU
  • BGK

Nowy system wypożyczania rowerów w Krakowie

  • PAP    22 maja 2013 - 18:16
Nowy system wypożyczania rowerów w Krakowie

Po kilku tygodniach testów w Krakowie ruszył nowy system wypożyczania rowerów miejskich - KMK Bike, za który odpowiedzialny jest Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu. Na razie działają trzy pierwsze stacje rowerowe.
Początkowo planowano, że do końca maja uruchomionych zostanie 13 stacji oferujących 100 rowerów.

"Musimy rozstrzygnąć procedurę przetargową na dostawę potrzebnego sprzętu. Liczmy, że dziesięć kolejnych stacji zostanie uruchomionych jeszcze przed wakacjami" - powiedział w środę PAP Piotr Hamarnik z Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu (ZIKiT).

Żeby zostać użytkownikiem KMK Bike, należy zarejestrować się w serwisie www.kmkbike.pl (można to zrobić także korzystając z telefonu komórkowego) i po stworzeniu indywidualnego konta wpłacić minimum 20 zł. Wypożyczenie roweru do 30 minut jest bezpłatne, od 30 minut do godziny kosztuje 3 zł.

Od środy działają trzy stacje rowerowe: przy Wawelu, Błoniach i na placu Wszystkich Świętych.

ZIKiT przejął wypożyczalnie rowerów po tym, jak w kwietniu firma, która miała zarządzać stacjami do 2022 r. wypowiedziała umowę w tej sprawie. Władze miasta postanowiły, że nie będą wyłaniać nowego partnera prywatnego i poprowadzą wypożyczalnie samodzielnie. ZIKiT planuje, że w wakacje uruchomiona zostanie płatność kartami zbliżeniowymi i poprzez Krakowską Kartę Miejską, a jesienią zacznie działać system SMS-owy.

Kraków był pierwszym dużym miastem w Polsce, które wdrożyło miejską sieć bezobsługowych wypożyczalni rowerów, działającą na wzór rozwiązań stosowanych w europejskich metropoliach. System bikeone.pl uruchomiony został w Krakowie jesienią 2008 r. w ramach programu unijnego Caravel/Civitas. Pilotażowa umowa obowiązywała trzy lata i zakończyła się jesienią 2011 r. Potem ogłoszono przetarg na zarządcę systemu. W Krakowie powstało 16 tzw. stacji bazowych, oferujących ok. 100 pojazdów.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.