PARTNER PORTALU
  • BGK

Nowy szynobus dla Kolei Mazowieckich

  • PAP    18 czerwca 2013 - 15:39
Nowy szynobus dla Kolei Mazowieckich

Do końca listopada powinien być gotowy szynobus produkowany dla Kolei Mazowieckich przez Newag. Szynobus będzie jeździł na linii Tłuszcz - Warszawa - Siedlce - Czeremcha. Umowę w tej sprawie podpisano we wtorek w Warszawie. Wartość inwestycji to 12,6 mln zł.
Prawie 7,3 mln zł do zakupu nowego szynobusu dołożył rząd, a reszta pieniędzy pochodzi z budżetu województwa. Prezes Newagu Zbigniew Konieczek poinformował po podpisaniu umowy, że pociąg jest już produkowany, a producent na pewno dotrzyma wszystkich terminów.

Nowy szynobus będzie mógł pomieścić około 250 pasażerów - będzie w nim 116 miejsc siedzących oraz ok. 130 stojących. W szynobusie będzie klimatyzacja, miejsce do przewożenia rowerów oraz przewijak dla niemowląt. Pojazd będzie także dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Jak wskazały władze Mazowsza, to będzie piąty nowy szynobus na mazowieckich torach w ciągu trzech lat. W latach 2011-2012 na ten cel samorząd Mazowsza przeznaczył ponad 11,7 mln zł. W 2014 r. planowany jest zakup kolejnych dwóch jednoczłonowych spalinowych autobusów szynowych. Szacowany koszt inwestycji to ok. 11,5 mln zł netto.

W ostatnich sześciu latach Koleje Mazowieckie wzbogaciły się m.in. o 10 elektrycznych pociągów (koszt inwestycji wyniósł 181,7 mln zł, a środki pochodziły z budżetu województwa mazowieckiego), piętrowe wagony i odpowiednie lokomotywy (łączny koszt inwestycji to prawie 600 mln zł) a także 16 elektrycznych zespołów trakcyjnych (za prawie 400 mln zł, z czego ponad 175 mln zł pochodziło z funduszy unijnych).

W nadchodzących latach samorząd województwa planuje m.in.: zakup 20 nowych piętrowych wagonów, 2 lokomotyw, 12 nowoczesnych pięcioczłonowych pociągów, a także 10 dwuczłonowych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.