PARTNER PORTALU
  • BGK

Nowy szynobus w lubuskim

  • PAP    22 marca 2012 - 12:27
Nowy szynobus w lubuskim

- Samorząd województwa lubuskiego zamówił nowy szynobus, który trafi do Przewozów Regionalnych. Rzeczniczka zarządu województwa lubuskiego Mirosława Dulat poinformowała, że szynobus wyjedzie na tory w grudniu br. Pojazd kosztuje 9,7 mln zł.
Przetarg na jego dostawę wygrała spółka NEWAG z Nowego Sącza.

- To 12. szynobus kupiony przez samorząd województwa. Postępowanie przetargowe zakończyło się w tym roku sukcesem. W ten sposób zarząd województwa realizuje plan poprawy bezpieczeństwa transportowego - powiedziała marszałek województwa lubuskiego Elżbieta Polak.

Cena, którą województwo zapłaci za szynobus, zawiera także koszt wykonywania przeglądów technicznych i napraw okresowych. Okres gwarancji wynosi 36 miesięcy. Pojazd ma zostać wyposażony w silniki spełniające najnowszą normę spalania Euro IIIB.

Czytaj też: Marszałek kupuje szynobus

Pierwsze szynobusy wykorzystywane do obsługi połączeń regionalnych samorząd lubuski kupił w 2003 r. Łącznie z najnowszym pojazdem na tabor wykorzystywany przez Przewozy Regionalne z budżetu województwa przeznaczono 80,2 mln zł, w tym 15 mln zł pozyskano z funduszy UE. Pojazdy są wykorzystywane przez przewoźnika na zasadzie umowy użyczenia.

W regionie w najbliższych latach zakończy się kilka dużych projektów związanych z modernizacją infrastruktury kolejowej i zakupem nowego taboru.

W ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego trwa modernizacja linii kolejowej nr 358 Zbąszynek - Gubin na odcinku Zbąszynek - Czerwieńsk wraz z budową łącznicy Pomorsko - Przylep, która omija stację Czerwieńsk. Linia ta uzyska parametry umożliwiające podniesienie prędkości maksymalnej do 100 km/h w ruchu pasażerskim. Wartość tego projektu to ponad 72 mln zł, prawie połowę będą stanowiły pieniądze z UE.

Kolejny projekt dotyczy zakupu autobusów szynowych, które mają obsługiwać m.in. połączenia transgraniczne (z Niemcami). Na ten cel przeznaczono 40 mln zł z Krajowej Rezerwy Wykonania. Liczba pojazdów i pojemność nie została jeszcze określona.

Oba przedsięwzięcia mają być zrealizowane do końca 2013 r.

Ponadto 49,2 mln zł zostanie przeznaczone na zakup dwóch elektrycznych zespołów trakcyjnych w ramach unijnego Programu Infrastruktura i Środowisko.

Tabor ten będzie wykorzystywany do obsługi połączeń międzywojewódzkich organizowanych przez województwa: lubuskie, wielkopolskie i zachodniopomorskie. Realizacja projektu jest przewidziana do połowy 2015 r.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.