PARTNER PORTALU
  • BGK

Nowy zakład przetwarzania odpadów w Sosnowcu

  • PAP    8 września 2014 - 18:34
Nowy zakład przetwarzania odpadów w Sosnowcu

Nawet 93 tys. ton śmieci rocznie może przyjąć uruchomiony Zakład Przetwarzania i Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Sosnowcu. Dzięki tej wartej ok. 57 mln zł inwestycji ilość odpadów trafiających na składowisko zmniejszy się o połowę.
Zakład, który w poniedziałek uroczyście zainaugurował prace jest jednym z elementów projektu "Budowa kompleksowego systemu gospodarki odpadami w Sosnowcu", w ramach którego wcześniej wybudowano już składowisko odpadów. Koszt realizacji całego projektu wynosi 101 mln zł. Ponad połowę tej kwoty stanowią środki unijne.

"Zakład będzie w stanie przyjąć 93 tys. ton odpadów komunalnych do przerobienia. Poprzez segregowanie, przetwarzanie oraz zagospodarowanie zmniejszy się o minimum 46 proc. ilość odpadów trafiających na składowisko, a tym samym składowanie nie będzie już stanowiło podstawowej metody ich zagospodarowania" - powiedział prezydent Sosnowca Kazimierz Górski.

Jak dodał, odzyskane w zakładzie materiały, nadające się do ponownego wykorzystania, znajdą zastosowanie jako surowce wtórne, kompost oraz paliwo alternatywne.

Czytaj też: Za dużo śmieci w lasach. Firmy wywożące odpady na cenzurowanym

 "Musimy być odpowiedzialni za nas i przyszłe pokolenia. Produkujemy coraz więcej śmieci, dlatego musimy ograniczyć ich składowanie. Najlepszym rozwiązaniem jest segregacja śmieci i ponowne ich przetworzenie. Ten zakład ma właśnie taką rolę" - podkreśliła Gabriela Lenartowicz, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Czytaj też:  Przed wyborami nie będzie odważnych, aby dyskutować o odpadach

Uruchomiony w poniedziałek zakład wybudowało konsorcjum firm na czele z Mostostalem Warszawa oraz Acciona Infraestructuras z Madrytu. W ramach inwestycji powstała m.in.: sortownia odpadów, kompostownia odpadów zielonych i kompostownia odpadów organicznych ulegających biodegradacji. W zakładzie powstał też magazyn odpadów niebezpiecznych wydzielonych z odpadów komunalnych, punkt przyjmowania odpadów bezpośrednio od indywidualnych dostawców i instalacja do demontażu odpadów wielkogabarytowych.

Dzięki realizacji projektu gmina będzie w stanie przyjąć i w ekologiczny sposób zagospodarować cały strumień odpadów pochodzący z całego Sosnowca oraz spełnić wymogi unijne w zakresie zwiększenia udziału odpadów segregowanych w ogólnej ilości odpadów.

"Zmniejszy się również ilość odpadów deponowanych na składowisku. Warto też zaznaczyć, że inwestycja pozwoli na osiągnięcie odpowiednich poziomów odzysku i recyklingu odpadów opakowaniowych" - podkreślił prezes Miejskiego Zakładu Składowania Odpadów w Sosnowcu Henryk Mantura.

Wart 101 mln zł projekt "Budowa kompleksowego systemu gospodarki odpadami w Sosnowcu" był współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko. Z UE pochodzi 54 mln zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.