PARTNER PORTALU
 • BGK

Nowy zakład zagospodarowania odpadów na Lubelszczyźnie

 • PAP    10 grudnia 2016 - 18:24
Nowy zakład zagospodarowania odpadów na Lubelszczyźnie
Do zakładu ma trafiać rocznie 37 tys. ton odpadów komunalnych zmieszanych oraz 5 tys. ton zbieranych selektywnie, tzw. frakcja sucha. (Fot. Fotolia)

• 48,8 mln zł kosztowała budowa Zakładu Zagospodarowania Odpadów w Wólce Rokickiej niedaleko Lublina.
• Będzie w nim przetwarzane ponad 40 tys. ton odpadów komunalnych rocznie, a nawet 80 proc. z nich ma być ponownie wykorzystywanych.
- Zakład został otwarty, w ciągu tygodnia zaczniemy przyjmować odpady. Po upływie około dwóch miesięcy będzie pracował z pełną wydajnością, na dwie zmiany - powiedział dyrektor zakładu Marian Olesiejuk.

W Wólce Rokickiej powstała linia do sortowania śmieci oraz nowoczesna instalacja do wytwarzania biogazu z odpadów metodą suchej fermentacji, wraz z generatorem o mocy 400 kW.

Do zakładu ma trafiać rocznie 37 tys. ton odpadów komunalnych zmieszanych oraz 5 tys. ton zbieranych selektywnie, tzw. frakcja sucha. Blisko połowa wszystkich odpadów, czyli 18 tys. ton po odpowiedniej selekcji trafi do odizolowanych komór fermentacyjnych, gdzie wytwarzany z nich będzie metan do napędzania generatora prądu.

Z pozostałych śmieci oddzielane będą i sprzedawane surowce nadające się do dalszego wykorzystania, takie jak plastik, szkło, makulatura. Inne odzyskiwane substancje mają służyć jako paliwo w piecach cementowni i materiały do rekultywacji terenów. - Na składowisko trafiać ma tylko 20 do 25 proc. odpadów nie nadających się już do żadnego wykorzystania - zaznaczył Olesiejuk.

W nowym zakładzie zatrudniono 20 pracowników. Wkrótce załoga ma być jednak powiększona i docelowo będzie tu pracować 50 osób.

Do Wólki Rokickiej przywożone będą odpady z Lublina, Świdnika oraz pięciu gmin Związku Komunalnego Gmin Ziemi Lubartowskiej, który jest inwestorem zakładu. Instalacje powstały w sąsiedztwie największego w regionie składowiska śmieci, wykorzystywanego od wielu lat.

Rzeczniczka prezydenta Lublina Beata Krzyżanowska podkreśliła, że nowy zakład w sposób kompleksowy rozwiąże problem zagospodarowania odpadów komunalnych odbieranych od mieszkańców miasta. Do tej pory trafiały one do dwóch zakładów na terenie Lublina - KOM-EKO oraz MPO Sita. Ten ostatni zaprzestał w tym roku działalności i śmieci musiały być przewożone do odległych zakładów w Bełżycach i Puławach. Teraz będą one przetwarzane w bliżej położnej Wólce Rokickiej.

- Zakład ten jest zlokalizowany w sąsiedztwie składowiska, którego gmina Lublin jest właścicielem, co sprawia, że system jest kompleksowy. To innowacyjna i ważna dla mieszkańców oraz środowiska naturalnego inwestycja - zaznaczyła Krzyżanowska.

Zakład kosztował 48,8 mln zł. Ponad 70 proc. kosztów sfinansowanych zostało ze Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy, a resztę pokryły samorządy.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (4)

 • Chełmianin N, 2016-12-12 11:43:53

  PAPIE GDZIE GRANICA! Autorze! Lubelszczyzny nie ma na mapie a zatem określ obszar owej krainy PAP-ie, bo kto tej nazwy używa, to należy sądzić, że PAP wskaże i ludek nie będzie błądzić. Lubelszczyzna - synonim lubelskiej ziemi, czyli wypada wskazać granice owej ziemi, a kto nie umie, niech s...ynonimu nie używa i niech zawsze prawnej nazwy się trzyma! >>>>>>> Morał: Lubelszczyzna nie ma uzasadnienia, a kto myśli inaczej, niech naukę przekona iż obecne województwo, to lubelska ziemia? Ziemia lubelska nigdy odrębności nie miała i do 1474 r. Ziemi Sandomierskiej należała. >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji Departament Administracji Publicznej.Pismo AP/712-1102/05/Jmo z dnia 31.08.2005.Obecne województwo lubelskie posiada prawne umocowanie w ustawie z dnia 24 lipca 1998r o wprowadzeniu zasadniczego trójstopniowego podziału terytorialnego państwa/Dz.U.Nr 96,poz.603/Przepisy tej ustawy są jednoznaczne i nie umożliwiają stosowania w odniesieniu do tej jednostki zasadniczego podziału terytorialnego państwa nazw zamiennych.Zatem używanie nazwy "Ziemia Lubelska-Lubelszczyzna/czy innych/ na określenie województwa lubelskiego jest nieuprawnione.Dorota Żebrowska. > WIKIPEDYŚCI. My wiemy, że to stosowanie tego określenia może nie jest uprawnione, może nieodpowiednie, ale fakty i źródła mówią jak w artykule. Proszę napisać do urzędu marszałkowskiego i urzędu wojewódzkiego a szczególnie mediów by tego nie robiły. Wikipedia przedstawia tylko fakty.JDavid 11:28,18 grudnia 2011(CET)  rozwiń
 • Im droższy miś ten lepszy, 2016-12-12 10:48:11

  Do Theo: zapisy Krajowych Planów Gospodarki Odpadami są zapisami teoretycznymi... Żaden KPGO nie został zrealizowany nawet w połowie a brak realizacji KPGO nie pociąga za sobą żadnych konsekwencji... Nie ma bardziej drastycznego przykładu teoretyczności państwa niż KPGO...
 • Theo, 2016-12-12 08:58:22

  Ponad 88% odpadów ma być przyjmowanych jako zmieszane, a tylko nieco ponad 11% jako selektywnie zebrania i to jako tzw. frakcja sucha - to się nazywa nowoczesność???. Z tego ma być materiał do recyklingu na poziomie 65% docelowo. Jak to się ma do zapisów KPGO 2022 - o niedopuszczalnym podziale na od...pady "suche" - "mokre".  rozwiń