PARTNER PORTALU
  • BGK

Nowym inwestorem SPEC została Dalkia Polska

  • wnp.pl (Dariusz Ciepiela)/PAP    26 lipca 2011 - 09:25
Nowym inwestorem SPEC została Dalkia Polska

Firma Dalkia Polska została inwestorem SPEC – poinformował we wtorek Urząd Miasta Stołecznego Warszawy w komunikacie prasowym. Do kasy miejskiej wpłynie 1,44 mld zł.
Zgodnie z przedwstępną, warunkową umową, sprzedano blisko 85 proc. akcji SPEC.

Czytaj też: Dalkia ma wyłączność na SPEC

Prywatyzacja SPEC wymaga jeszcze ostatecznej aprobaty Rady Miasta Warszawy i Komisji Europejskiej. Sfinalizowanie transakcji jest spodziewane w ostatnim kwartale 2011 r. Po zawarciu transakcji udział Dalkia Polska w rynku miejskiego ciepłownictwa w Polsce zwiększy się z 11 proc. do 25 proc.

Zamiarem Dalkia Polska jest dokonanie inwestycji w unowocześnienie istniejącej sieci ciepłowniczej oraz dokonanie we współpracy z miastem Warszawa nowych przyłączy.

– To największa prywatyzacja w historii polskiego samorządu. To bardzo ważne wydarzenie dla Warszawy. SPEC będzie zarządzany przez stabilnego i doskonale znającego polski rynek inwestora branżowego – mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy (zabierz głos/oceń prezydenta).

Jej zdaniem, na tej transakcji skorzystają wszyscy: mieszkańcy, którzy mogą oczekiwać lepszej jakości usług, Warszawa, która szybko pozyska ogromny kapitał na niezbędne i stymulujące rozwój inwestycje, SPEC, który ma szansę na dalszą modernizację i kontynuację inwestycji oraz Dalkia, która jeszcze silniej wiąże się z polskim rynkiem.

– Jednocześnie miasto nadal, we współpracy z nowym partnerem, będzie odpowiadać za bezpieczeństwo ciepłownicze na swoim terenie – dodaje Gronkiewicz-Waltz.

W tym tygodniu Dalkia Polska rozpocznie rozmowy z pracownikami spółki w sprawie pakietu socjalnego. – Zgodnie z prawem, porozumienie z pracownikami prywatyzowanej spółki nie jest warunkiem zawarcia transakcji, jednak miastu zależało na podwyższeniu rangi pakietu socjalnego. Uzgodniliśmy z inwestorem, i jest to zapisane w umowie przedwstępnej, że jeśli porozumienie zostanie podpisane, stanie się załącznikiem do ostatecznej umowy. Dodatkowo miasto wydeleguje swojego obserwatora do negocjacji między inwestorem a przedstawicielami załogi – mówi Jarosław Kochaniak, wiceprezydent Warszawy, odpowiedzialny za prywatyzację SPEC.

Nowy inwestor obejmie blisko 85 proc. akcji warszawskiej spółki ciepłowniczej. 15 proc. (czyli 1 082 099 akcji) otrzymają nieodpłatnie jej pracownicy.

Będzie to możliwe zgodnie z ustawą o komercjalizacji i prywatyzacji po upływie 3 miesięcy od dnia zbycia przez miasto stołeczne Warszawa pierwszej akcji SPEC.

Kwota transakcji to 1 440 994 385,00 zł. Będą to największe wpływy do budżetu stolicy uzyskane z transakcji prywatyzacyjnej. Biorąc pod uwagę rozmiar spółki, będzie to największa transakcja sprzedaży dystrybutora ciepła w Polsce.

Co ważne, inwestor zobowiązał się, że SPEC zainwestuje w ciągu najbliższych 7 lat 1 miliard złotych, z czego 80 proc. tej kwoty to inwestycje w miejską sieć ciepłowniczą. Program inwestycyjny odpowiada skali przedsiębiorstwa i jest najwyższy, do jakiego przy prywatyzacji sieci ciepłowniczej zobowiązał się nowy właściciel.

Miasto od początku zapowiadało, że szuka dla swojej spółki ciepłowniczej stabilnego i długoterminowego właściciela, który zagwarantuje, że SPEC będzie się rozwijał i coraz lepiej zaspokajał potrzeby mieszkańców Warszawy.

Dlatego w umowie zawartych jest szereg zobowiązań inwestora, w tym, że nie sprzeda akcji SPEC przez co najmniej 10 lat. Inwestor zobowiązał się także, że siedziba spółki nie zostanie przeniesiona do innego miasta, co oznacza, że SPEC będzie zawsze płacił podatki w Warszawie.

Szef ds. Infrastruktury Europejskiej z ramienia grupy IFM (posiadającej 40 proc. udziałów w Dalkii Polska), Christian Seymour powiedział, że projekt przyciągnął uwagę IFM ze względu na mocne fundamenty gospodarcze Polski oraz fakt, że pozwoli inwestorom instytucjonalnym IFM uzyskać większe zaangażowanie w rosnący, regulowany sektor energetyki.

– Inwestycja w miejską sieć ciepłowniczą Warszawy zapewni inwestorom w naszym globalnym funduszu infrastrukturalnym dostęp do wiodących aktywów energetycznych w stabilnej, rosnącej gospodarce. Inwestycja ta stanowi uzupełnienie naszego obecnego portfela i strategii długoterminowego nabywania w sposób odpowiedzialny udziałów w podstawowych przedsiębiorstwach infrastrukturalnych w Europie i Ameryce Północnej – przekonuje Seymour.

Dyrektor wykonawczy IFM z siedzibą w Londynie, Frederic Michel-Verdier stwierdził, że prywatyzacja dotyczy aktywa o względnie dużej wielkości, dającego inwestorom odpowiednią stopę zwrotu.

– Prywatyzacja ta istotnie wzmocni pozycję IFM w Polsce i zarazem stanowi doskonały przykład możliwości wykorzystania globalnej wiedzy finansowej i eksperckiej IFM w tym sektorze, w celu zwiększenia stopy zwrotu dla inwestorów i opracowania uzyskania wiodącej pozycji na świecie w przygotowywaniu działających rozwiązań w sektorze energetycznym z myślą o czystszej przyszłości. Sieć ciepłownicza w Warszawie ma ponad 1.700 km rur ciepłowniczych i nie ma sobie równych w całej Unii Europejskiej. Zaopatruje w ciepło 80% budynków w mieście i w ciągu ostatnich 20 lat rozwijała się dynamicznie. Wierzymy w tę inwestycję, ponieważ zgodnie z prognozami zapotrzebowanie na energie cieplną w mieście będzie rosnąć, jako następstwo wzrostu liczby mieszkańców i zachodzących procesów urbanizacyjnych – dodaje Michel-Verdier.

SPEC to wiodący dostawca ciepła w Polsce, zarządzający największym systemem ciepłowniczym w Unii Europejskiej i jednym z największych na świecie, o długości 1700 km.

Spółka zaspokaja ok. 80 proc. potrzeb cieplnych miasta, ogrzewa ponad 19 tys. obiektów. Specjalizuje się też w budowie i modernizacji sieci, przyłączy oraz węzłów cieplnych. W 2009 roku SPEC osiągnął blisko 1,3 mld zł przychodów netto ze sprzedaży; zysk spółki wyniósł 36 mln zł.×
KOMENTARZE (1)

  • Emir, 2011-07-26 14:39:23

    Jak mozna sprzedac elekrtownie z 1700 km rurociagow za kwote porownywalna w rocznym przychodem netto ze sprzedazy? NO JAK ?? PO nie potrafi wybudowac 300 km rury dla Azerskiej ropy z Brodow do Plocka ale za bezcen wyprzedaje majatek..... Podobno "Cala Polska budowala Stolice". Jakim pra...wem robi sie takie kurioza i wyprzedaje Polske?! Polecam obrazy Norblina.  rozwiń