PARTNER PORTALU
  • BGK

Nysa Łużycka czystsza dzięki nowej oczyszczalni

  • AW/wfosigw.wroclaw.pl    25 października 2011 - 14:15
Nysa Łużycka czystsza dzięki nowej oczyszczalni

W Sulikowie powstała oczyszczalnia ścieków warta 7 milionów złotych. Nowoczesna inwestycja powstała dzięki pieniądzom z Programu Infrastruktura i Środowisko oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska we Wrocławiu.
- Nowa inwestycja przyczyni się do oczyszczenia wód Nysy Łużyckiej, która jest rzeką graniczną z naszymi zachodnimi sąsiadami - mówi Marek Mielczarek, prezes zarządu WFOŚiGW we Wrocławiu.

W jej wodach jest pełno bakterii  fekalnych. Ten kłopotliwy prezent pochodzi z szamb w przygranicznych gminach wiejskich, m.in. Platerówce i Sulikowie. Tam ścieki praktycznie bez oczyszczenia trafiają do gleby lub wprost do Czerwonej Wody, dopływu Nysy Łużyckiej. Skutek jest taki, ze zagrożone są m.in. ujęcia wody pitnej dla Zgorzelca i Goerlitz oraz kąpieliska po obu stronach granicy. Chociaż gminy Platerówka i Sulików mają wodociągi, to do niedawna nie było tam ani jednego kilometra kanalizacji.

Budowa oczyszczalni jest częścią większego projektu pod nazwą „Uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej gmin leżących w zlewni rzeki Czerwona Woda”. Realizuje go spółka SUPLAZ, powołana przez  Gminy Platerówka, Sulików i Zgorzelec, zrzeszone w Związku  Gmin Ziemi Zgorzeleckiej. Spółce przyznano unijną dotację w wysokości 36 mln złotych. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska we Wrocławiu wsparł ambitne zadanie pożyczką w wysokości ponad 10 mln zł. Za te pieniądze spółka już wybudowała oczyszczalnię Trwają parce nad siecią wodociągową i kanalizacyjną. Łączna długość tych instalacji to ponad 56 km. Już wykonano 41 km. Z kanalizacji skorzysta ponad 4,5 tys. mieszkańców. Cały projekt jest oszacowany na ponad 60 mln złotych.

Na Dolnym Śląsku jest realizowanych i przygotowywanych 10 projektów z Programu Infrastruktura i Środowisko obsługiwanych przez WFOŚiGW we Wrocławiu. Ich łączna wartość to ok. 670 mln zł. Fundusz m.in. monitoruje i pomaga podczas opracowania projektów do udziału w konkursach; ocenia złożone wnioski; zawiera umowy; rozlicza i nadzoruje realizację inwestycji i przekazuje środki unijne. Samorządowcy, oprócz zakładu w Sulikowie, realizują także budowę nowej oczyszczalni ścieków w Nowogrodźcu. Zmodernizowanych zostanie siedem takich obiektów w: Dzierżoniowie, Oławie, Henrykowie, Strzegomiu, Chociwelu, Środzie Śląskiej i Bielawie. W regionie powstanie łącznie 450 kilometrów kanalizacji i sieci wodociągowej.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.